530 330 631 Po-Pá 7:00 - 16:30
0 ks 0 Kč
Úvod Poradna Věrnostní program Obchodní podmínky Články o zdraví Kontakt
Registrace Přihlášení
Věrnostní program
Kategorie vaše potíže
akční nabídka

Kašel

Kašel, vznik kašle, jeho dělení, léčba a prevence kašle

Co je kašel

Kašel je obranný reflex vyvolaný mechanickým nebo chemickým podrážděním nervových zakončení pro kašel. Vykašlávání je odstraňování obsahu z dýchacích cest. Kašel je nejčastějším příznakem onemocnění dýchacího ústrojí.

Kašel rozdělujeme na několik druhů z nichž každý vyžadujé svůj druh léčby -
akutní, akutní zhoršení chronického kašle, chronický kašel záchvatovitý, sezónní, permanentní, suchý, dráždivý s minimální expektorací, produktivní

akutní kašel

Jeho příčinou je akutní infekce horních a dolních dýchacích cest, vdechnutí cizího tělesa, inhalace dráždivých látek, atd

Chronický kašel

Jeho příčinou může být chronická bronchitida, syndrom zadní rýmy, kašel po infekci, kašel jako projev alergického onemocnění dýchacích cest, nežádoucí účinek léků (lék vyměnit, je-li náhrada), astma …

Léčba kašle

jsou léky, které usnadňují odstranění sekretů z dýchacích cest. Jsou určeny pro léčbu produktivního kašle nebo kdy je to „nalepené a nejde to ven“.

Dělí se na mukolytika (ředí hlen, ale nezvyšují jeho množství) a na sekretomotorika (zvyšují produkci hlenu a jeho transport) a sekretomotorika, ovšem hranice mezi němi se zastírá a některá léčiva mají oba účinky najednou.

Mukolytika snižují viskozitu sputa (zkapalňují hlen) a zkapalňují bronchiální sekret – „kašlu, ale je to tam nalepené a nemohu to odkašlat“).
Mucosolvan
Bromhexin

Ta nenovější mají také antioxidační a imunomodulační účinky.

Sekretomotorika zvyšují aktivitu řasinek a tím transport sputa (hlenu) ven ústy – „kašlu a odkašlu (prakticky) pokaždé“. Dávají se nejpozději v 17hodin – Sinupret

jsou léky k tlumení dráždivého kašle (tedy kašle suchého, bez odkašlávání, „kašlu, mám záchvaty kašle a není co odkašlat“). Nedávat při váznoucím odkašlávání. (Je to tam nalepené, ale nechce to ven – v tomto případě nedáváme antitusika!!)

Jako léčivé látky jsou k dostání dextramorfan – Robitussin, butamirát – Sinecod, dropropizin – Ditustat

Další články …»

Jsme tým lékárníků, kteří den co den pomáhájí lidem všech věkových kategorií s jejich zdravotními potížemi. Nejčastější problémy a jejich řešení jsme pro vás sepsali do článků.


získej 3 000 kreditů Nechci slevu na nákup, raději si připlatím.