Antiparazitika pro psy a kočky

Veterinární antiparazitika

Kromě vnějších parazitů, jako jsou blechy, klíšťata nebo všenky, musíme dávat pozor i na vnitřní parazity (oblé a ploché červy).

Ochrana před vnějšími parazity

Proti blechám a klíšťatům ochraňujeme psy i kočky nejčastěji dvěma způsoby:

  • Antiparazitní obojky
  • Spot-ony - pipety s roztokem

Antiparazitní obojky

Antiparazitní obojky jsou napuštěny látkami, které parazity odpuzují. Obojky patří mezi nejoblíbenější a nejúčinnější ochranou před parazity. Velkou výhodou těchto antiparazitik je dlouhá doba účinnosti. Obojek nasaďte zvířeti tak, abyste mezi něj a kůži vložili 2 prsty a nechte jej neustále nasazený. Obojek je účinný cca druhý týden po nasazení, proto první týden psa nebo kočku nekoupejte. 

Nejlepší recenze od našich zákazníků dostávají obojky proti blechám a klíšťatům značek Bolfo, Foresto nebo Kiltix.

Pipety a spot-on

Druhou variantou ochrany před vnějšími parazity je takzvaný spot-on. Jedná se o malé pipety s roztokem, který se aplikuje na kůži za krkem. Pipety jsou levnější než obojky, ale také délka jejich účinnosti je nižší. Proto je třeba aplikace častěji opakovat, ne však dříve než za 1 měsíc. U psů vážících více jak 10 kg aplikujte na více místech po hřbetě. O aplikaci alespoň týden zvíře nekoupejte. 

Nejoblíbenějšími spot-ony jsou pipety značek Fypryst, Frontline, Advantix.

Upozornění: Nikdy nekombinujte obojky se spot-ony

Ochrana před vnitřními parazity

K vnitřním parazitům obvykle řadíme oblé a ploché červy. Tito paraziti trápí každého psa i kočku a taková tasemnice je přenosná i na člověka. Odčervování psů a koček by mělo probíhat každé tři až čtyři měsíce. U koťat a štěňat proveďte první odčervení hned ve 2 týdnech od narození. Poté opakujte odčervování koťat a štěňat v pravidelném intervalu 14 dnů až do 3 měsíců života. 


Vnitřní veterinární antiparazitika

Pro odčervování psů a koček slouží odčervovací tablety (Dehinel, Drontal) nebo velmi oblíbený spot-on značky Dronspot.

Rada na závěr

Prevence je základ. Dbejte na kvalitní ochranu před vnějšími parazity, zejména blechami. Blecha je nebezpečná zvířatům i lidem také tím, že je mezihostitelem vnitřního parazita tasemnice. K jejímu přenosu na dítě či dospělého stačí jen jedno přátelské olíznutí nedostatečně chráněného psa či kočky a blecha, která ulpěla na tlamě zvířete, může rázem putovat i do těla lidského. Po odblešení zvířete proveďte vždy i odčervení. 

Tip

Zajistěte svým domácím mazlíčkům opravdovou radost z pohybu. Kloubní výživou od firmy Alavis zpomalíte stárnutí kloubního aparátu nebo urychlíte jeho rekonvalescenci. Kloubní výživa Alavis obsahuje látky podporující výživu a pružnost chrupavky a pozitivními vlastnostmi na viskoelastickou kloubní tekutinu. 

Jsme tým lékárníků, kteří den co den pomáhájí lidem všech věkových kategorií s jejich zdravotními potížemi. Nejčasjší problémy a jejich řešení jsme pro vás sepsali do článku

Zapojte se do našeho věrnostního programu