Kojenecká mléka
Kojenecká mléka jsou důležitou součástí výživy miminek, které nemohou být kojeny mateřským mlékem. Kojenecká mléka jsou navržena tak, aby poskytovala všechny nutriční potřeby, které kojenci potřebují pro zdravý růst a vývoj. Existují různé typy kojeneckých mlék, které jsou navrženy tak, aby co nejvíce napodobovaly složení mateřského mléka.
Při výběru je potřeba zvážit věk, zdravotní stav i případné alergie dítěte, pro které výživu vybíráte.
Druhy kojeneckých mlék:
- Kojenecká mléka pro nedonošené děti - pro děti s nízkou porodní hmotností (obvykle méně než 2,5 kg), které nemohou být kojeny. Tato mléka obsahují zvýšené množství živin pro vyrovnání růstového deficitu.
- Počáteční kojenecká mléka - pro čerstvě narozená miminka, jejichž maminky je nemůžou z různých důvodů kojit.
- Pokračovací kojenecká mléka - pokračování stravy miminka po mateřském mléce nebo po počátečním kojeneckém mléce.
- Speciální kojenecká mléka:
- Kojenecké mléko bez laktózy - pro miminka, u kterých zpozorujete průjem, nadýmání či jiné trávící problémy po krmení náhradními mléky. Příčinou těchto problémů bývá často laktóza.
- Kojenecké mléko při alergii - nese označení HA (hypoalergenní). Jedná se v podstatě o kojenecké mléko bez bílkoviny kravského mléka, která patří mezi nejčastější spouštěče dětské alergie.
- Umělé mléko proti zácpě či kolikám je vhodné pro všechna malá miminka, která velmi často trpí zácpou či kolikami, aniž by tyto problémy měly nějakou logickou příčinu.
- Antirefluxní kojenecké mléko se ve většině případů zahušťuje bramborovým nebo rýžovým škrobem, případně vlákninou ze svatojánského chleba a brání tak nadměrnému ublinkávání dětí.