Vitamíny a minerály pro těhotné ženy
V období těhotenství se rapidně zvyšuje potřeba některých vitamínů. Na jejich dostatečný příjem je však potřeba myslet již před otěhotněním. Asi nejdůležitějším z nich je kyselina listová, dále vitamín B6, vitamin D a jód. Kromě vitamínů jsou v těhotenství důležité i omega-3 nenasycené mastné kyseliny zejména DHA.
Nejprodávanější
Vitamíny v období plánování těhotenstvím
Budoucí maminka by měla přijímat pestrou a vyváženou stravu bohatou na minerály a vitamíny, protože hladiny vitamínů a minerálů v těle mohou mít vliv na otěhotnění a udržení těhotenství v prvních dnech a týdnech. Také určují zásadním způsobem vývoj plodu, budoucí zdravotní stav miminka i jeho predispozice k některým onemocněním v dospělosti. Je dokázané, že většina žen v reprodukčním věku nepřijímá dostatek vitamínů A, C, D, E, B6, kyseliny listové, vápníku, hořčíku, zinku a železa.
Kyselinu listovou doporučujeme užívat už 3 měsíce před plánovaným těhotenstvím. Je nezbytná pro normální krvetvorbu, funkci imunitního systému a přispívá k růstu zárodečných tkání během těhotenství. Vhodné je vybírat přípravky, které obsahují i aktivní metabolit kyseliny listové, tzv. L-methylfolát (metafolin), který tělo využije lépe než samotnou kyselinu listovou.
V rámci podpory otěhotnění se tradičně používají i některé bylinky - kontryhel, maliník, meduňka, sporýš, drmek či heřmánek.
Vitamíny v prvním trimestru
Úvod těhotenství je pro správný vývoj miminka nesmírně důležitý. Pokud nemáte pestrou stravu, musíte dodržovat jednostrannou dietu či pokud Vám těhotenské nevolnosti nedovolí kvalitně jíst, pak je vhodné sáhnout po některém z přípravků s vyváženou kombinací vitaminů pro těhotné - kromě kyseliny listové je důležitý i vitamin B6, vitamin D a jód.
Vitamíny ve 2. a 3. trimestru
Od druhého trimestru by se měla matka cítit lépe. Opět je velmi důležité tělu dodávat kyselinu listovou, vitamíny D, C, a jód. Často se v tomto období objevuje u nastávajících maminek nedostatek železa, což se může projevovat chudokrevností a zvýšenou únavou. Zvyšuje se také potřeba vápníku, který je důležitý pro svaly, kosti a zuby. Dále se objevují křeče v nohou či tvrdnutí bříška. To značí nedostatek hořčíku.
Kromě vitamínů jsou v těhotenství velmi důležité i omega-3 nenasycené mastné kyseliny, zvláště pak DHA (kyselina dokosahexaenová), kterou najdeme v tučných mořských rybách. Přispívá k normálnímu vývoji mozku a zraku a její příjem se doporučuje i po celou dobu kojení.