Hořčík
Hořčík potřebuje každá naše buňka. Je nepostradatelný pro získávání energie v našem těle. Nejvíce se spotřebovává ve svalových buňkách, proto po něm sahají lidé s fyzicky náročným zaměstnáním či koníčkem. Nejen že přispívá k normální funkci svalů, ale také je potřebný při energetickém metabolismu a elektrolytické rovnováze.
Nejprodávanější
Účinky hořčíku
- přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání,
- přispívá k normální činnosti svalů a nervové soustavy,
- podporuje činnost imunitního systému,
- pomůže vám k normální psychické činnosti,
- přispívá k udržení normálního stavu kostí a zubů.
Zdroje hořčíku
Hořčík přirozeně najdete např. v zelenině a luštěninách (čočka, hrách, špenát, artyčok). Dále ho obsahují ořechy (pinový oříšek, mandle, kešu) a ovoce (banány, datle, sušené meruňky). Z potravy ale tělo pokryje jen minimální potřebu hořčíku. Více hořčíku se spotřebovává při stresu, při sportu, při konzumaci alkoholu. Hořčík potřebují také diabetici a lidé, kteří žijí ve znečištěném prostředí.
Hořčík v těhotenství
Během těhotenství se potřeba magnesia zvyšuje o 15 - 20 % z důvodu vyššího prokrvení ledvin a jeho větším vylučováním do moči. Hořčík v těhotenství je důležitý jako prevence preeklampsie nebo křečí, které by mohly vyvolat předčasné kontrakce. V těhotenství je doporučená denní dávka 350–400 mg hořčíku.
Předávkování hořčíkem
Předávkování hořčíkem prakticky není možné. Pokud však nastane stav předávkování hořčíkem, nadbytečné množství tělo vyloučí. Typickým projevem předávkování je tedy průjem, zvracení či nevolnost.
Nedostatek hořčíku
Nedostatek hořčíku ve svalech poznáte podle svalových křečí, které se objevují hlavně v noci. Dalším neméně důležitým účinkem hořčíku je podpora správné činnosti nervové soustavy. Proto ho potřebují lidé ve stresu, kteří jsou často náladoví a podráždění. Hořčík v těle snižuje také míru únavy a vyčerpání a po náročném dni vám pomůže lépe relaxovat a odpočinout si.
Praktickou formou, jak doplnit hořčík jsou doplňky s obsahem hořčíku, často i v kombinaci s vitamínem B6. Vybrat si můžete sáčky, které obsahují hořčík rozpustný v ústech, klasické tablety či hořčík ve formě šumivých tablet.