Jód
Jód potřebuje naše tělo pro normální činnost štítné žlázy. Při jeho nedostatku může docházet ke změnám ve struktuře nebo funkci štítné žlázy. Kromě toho jód zlepšuje mentální funkce, zklidňuje nervy, zrychluje metabolismus, pomáhá spalovat přebytečné tuky, zlepšuje kvalitu kůže, nehtů, zubů a vlasů. Jód je také známý pro své silné dezinfekční účinky.
Nejprodávanější
Zdroje jódu
Větší množství jódu obsahují mořské řasy, mořské ryby a mořské plody. Dále se jód vyskytuje v soli, mléce, vejcích, ovoci a zelenině. Ne vždy je však jód přijímaný v potravě dostačující a je třeba ho doplňovat pomocí doplňků stravy.
Nedostatek jódu
Pokud má naše tělo nedostatek jódu může to vést k problémům se štítnou žlázou. Může tak dojít k její hypofunkci (produkci malého množství hormonů) nebo hyperfunkci (zvýšené produkci hormonů).
Mezi příznaky nedostatečné množství jódu v těle patří:
- zvýšená únava,
- chudokrevnost,
- pocit ledových nohou nebo rukou,
- suchá kůže,
- nesoustředěnost.
Ženám může způsobit poruchu menstruačního cyklu a problémy s otěhotněním. Nedostatkem jódu vznikají různá rizika, jako například poruchy růstu a motoriky u dětí, snížení intelektu a duševních schopností.
Zdravý dospělý člověk potřebuje denně 150 mikrogramů jódu. Nedostatek jódu v období těhotenství se spojuje s nedostatečným rozvojem např. mozku dítěte. Proto těhotné a kojící ženy potřebují přijímat vyšší množství jódu, asi 250 mikrogramů.
Nadbytek jódu
Nadměrná konzumace přesolených jídel může vést k nadbytku jódu v lidském těle. Nadbytek jódu může způsobit zvýšenou činnost štítné žlázy (hypertyreóza). Ta se projevuje teplou opocenou kůží, vypadáváním vlasů, zvýšenou únavností, hubnutím, třesem, neklidem, úzkostí a poruchami činnosti srdce.