Železo
Železo je nezbytnou součástí červeného krevního barviva hemoglobinu. Hemoglobin je součástí červených krvinek, které přenáší kyslík jednotlivým buňkám našeho těla.
Nejprodávanější
Železo přispívá:
- k normálnímu energetickému metabolismu,
- k normální tvorbě červených krvinek a hemoglobinu,
- k normálnímu přenosu kyslíku v těle,
- k normální funkci imunitního systému,
- ke snížení míry únavy a vyčerpání,
- dále se podílí na procesu dělení buněk.
Zdroje železa
Nejvíce železa obsahuje maso (zejména hovězí a rybí), játra a vejce. Najdeme ho i v rostlinných zdrojích (špenát, rýže, luštěniny, brambory, rajčata). U rostlinných zdrojů je však o něco horší vstřebatelnost. Tu lze zvýšit současným užíváním vitaminu C.
Příznaky nedostatku železa
Nedostatek železa v krvi se dá prokazatelně zjistit z krevních testů. K hlavním příznakům patří nevysvětlitelná únava, poruchy soustředění, zimomřivost, popraskané koutky a chronické bolesti hlavy.
Nadbytek železa
Předávkování je poměrně vzácné. Na vysokou hladinu železa v těle člověka většinou upozorní trávicí potíže nebo černá stolice (průjem, zvracení s příměsí krve). Dále se může objevit zvýšený počet bílých krvinek v těle.
Dávkování železa
Organismus denně potřebuje cca 10 mg železa v případě mužů a 15 mg u žen. Při pestrém stravování bohatém na živiny by měl stačit přísun železa ze stravy. V jiných případech se doporučuje užívat doplněk stravy s obsahem železa. K dispozici je železo v tabletách, v tekuté formě a nebo ve formě šumivých tablet. Vybírat lze z jednosložkových produktů - obsahujících pouze železo, ale i vícesložkových - obsahujících další látky, například vitamín C, který podporuje snadnější vstřebávání železa.
Doplňování železa je vhodné zejména pro ženy v období menstruace, pro těhotné a kojící ženy, pro děti v období růstu, pro dospívající, pro starší lidi, rekonvalescenty a vegetariány.