Železo

Železo je nezbytnou součástí červeného krevního barviva hemoglobinu. Hemoglobin je součástí červených krvinek, které přenáší kyslík jednotlivým buňkám našeho těla.

Značka (0)
  • Hledám ...
  • Nebyly nalezeny žádní výrobci
 

Železo přispívá:

  • k normálnímu energetickému metabolismu,
  • k normální tvorbě červených krvinek a hemoglobinu,
  • k normálnímu přenosu kyslíku v těle,
  • k normální funkci imunitního systému,
  • ke snížení míry únavy a vyčerpání,
  • dále se podílí na procesu dělení buněk.


Zdroje železa


Nejvíce železa obsahuje maso (zejména hovězí a rybí), játra a vejce. Najdeme ho i v rostlinných zdrojích (špenát, rýže, luštěniny, brambory, rajčata). U rostlinných zdrojů je však o něco horší vstřebatelnost. Tu lze zvýšit současným užíváním vitaminu C.


Příznaky nedostatku železa


Nedostatek železa v krvi se dá prokazatelně zjistit z krevních testů. K hlavním příznakům patří nevysvětlitelná únava, poruchy soustředění, zimomřivost, popraskané koutky a chronické bolesti hlavy.


Nadbytek železa


Předávkování  je poměrně vzácné. Na vysokou hladinu železa v těle člověka většinou upozorní trávicí potíže nebo černá stolice (průjem, zvracení s příměsí krve). Dále se může objevit zvýšený počet bílých krvinek v těle.


Dávkování železa


Organismus denně potřebuje cca 10 mg železa v případě mužů a 15 mg u žen. Při pestrém stravování bohatém na živiny by měl  stačit přísun železa ze stravy. V jiných případech se doporučuje užívat doplněk stravy s obsahem železa. K dispozici je železo v tabletách, v tekuté formě a nebo ve formě šumivých tablet. Vybírat lze z jednosložkových produktů - obsahujících pouze železo, ale i vícesložkových - obsahujících další látky, například vitamín C, který podporuje snadnější vstřebávání železa.
Doplňování železa je vhodné zejména pro ženy v období menstruace, pro těhotné a kojící ženy, pro děti v období růstu, pro dospívající, pro starší lidi, rekonvalescenty a vegetariány.

Zapojte se do našeho věrnostního programu