Zinek
Zinek je důležitý pro správnou funkci imunitního systému. Nezbytný je také pro krásné vlasy, nehty a pleť. Mezi časté komplikace spojené s nedostatkem zinku řadíme záněty kůže, padání vlasů, lámavé nehty, průjem, zvýšená náchylnost k nemocem a problematické hojení ran.
Nejprodávanější
Zinek přispívá k:
- ochraně buněk před oxidativním stresem,
- udržení normálního stavu zraku,
- udržení normálního stavu vlasů, nehtů a pokožky,
- udržení normálního stavu kostí,
- normální plodnosti a reprodukci,
- dostatečné produkci inzulinu,
- stabilizaci hladiny cukru v krvi.
Zdroje zinku
Naše tělo si nedokáže zinek samo vyrobit, musíme ho tedy přijímat v potravě. Zinek v potravinách obsahují ve větším množství vnitřnosti (játra), červené maso, mořští živočichové, mléko, vejce, celozrnné obiloviny, luštěniny, kořenová zelenina, droždí či dýňová semínka.
Doporučená denní dávka zinku je nejméně 10 - 11 mg. Vyšší potřeba zinku je předpokládána u těhotných a kojících matek. Méně zinku prostřednictvím potravy získávají vegetariáni a samotné vstřebávání zinku bývá významně poškozeno u alkoholiků.
Nedostatek zinku se projevuje:
- oslabenou imunitou,
- poruchou vidění (šeroslepost),
- psychickou nerovnováhou,
- poruchou vnímání chuti,
- zhoršeným hojením ran,
- špatným stavem kůže.
Nadbytek zinku
Předávkování zinkem přijímaným z běžné stravy je téměř nemožné, protože ho naše tělo poměrně dost snadno vyloučí. K akutním potížím z předávkování řadíme přechodné nechutenství, zvracení, žaludeční křeče, průjem a bolesti hlavy.