Lecitin
Lecitin se přirozeně nachází v lidském těle, hlavně v mozku, játrech, srdci, svalech a nervových vláknech. Vysoké množství lecitinu obsahují žloutky. Mezi bohaté zdroje dále zahrnujeme sójové boby a slunečnicová semínka. Denní přísun lecitinu by měl být minimálně 3 g denně, což ne vždy lze získat přirozeně stravou. Právě proto je vhodné hledat pomoc u lecitinových doplňků stravy.
Těžit z benefitů lecitinu mohou hlavně ti, kteří bojují s vysokým cholesterolem, chtějí se co nejdéle udržet v psychické i fyzické kondici, snaží se zhubnout, rádi si občas dopřejí sklenku alkoholu, a v neposlední řadě i ti, kteří potřebují zvýšit svou koncentraci a paměť během učení.
Lecitin je součástí téměř všech buněk v našem těle. Většinou se o něm hovoří jako o „potravě pro mozek“. Lecitin je hlavní součástí buněčných membrán.
Hlavní složkou lecitinu je cholin, kerý je v těle přeměňován na acetylcholin, což je látka, která přenáší nervové impulsy. Acetylcholin hraje významnou roli v řízení paměti a svalové činnosti. S věkem se zvyšuje nedostatek acetylcholinu.
Účinky lecitinu:
- napomáhá snižovat hladinu cholesterolu,
- napomáhá zlepšovat paměť, kognitivní funkce a soustředění,
- je důležitou látkou pro všechny aktivní sportovce - pomáhá po fyzické aktivitě při regeneraci svalů,
- pomáhá zlepšovat kvalitu pokožky,
- pomáhá udržovat normální činnost jater.
Doporučovaná dávka lecitinu jsou 3 g. Lecitin je součástí běžné stravy. Ve formě doplňků stravy je vhodné jej užívat rozděleně do 3 denních dávek.