Cholesterol

Cholesterol je látka steroidní povahy a je nezbytnou složkou lidského organismu a výživy. Lidský organismus si cholesterol dokáže produkovat sám, část pak přijímáme ve stravě. Je velmi důležitý pro některé hormony a nervy v těle, pro tvorbu vitaminu D a také pomáhá zpracovávat tuky. Jeho vysoká koncentrace je však pro tělo nebezpečná, především pro srdce.   
  

Značka (0)
  • Hledám ...
  • Nebyly nalezeny žádní výrobci
 

Za zdravé hodnoty cholesterolu se považuje 5 mmol/l nebo méně. V případě zjištění vyšší koncentrace cholesterolu v krvi je nutné určit hodnoty HDL a LDL.

HDL cholesterol, lidově tzv. „hodný cholesterol", pomáhá vracet nadbytek celkového cholesterolu do jater, čím snižuje riziko usazování na stěnách tepen. Čím vyšší hodnotu tedy lékař HDL cholesterolu naměří, tím lépe.

Naopak LDL cholesterol, přezdívaný také „zlý cholesterol", způsobuje v nadbytečném množství v krvi ucpávání cév, co může vést k infarktu, cévní mozkové příhodě a dalším onemocněním oběhové soustavy.

Jak můžeme ovlivnit hladinu cholesterolu? Naprostým základem je zdravý životní stylzdravá výživa a přiměřená pohybová aktivita.

Pokud trpíte na vysoký cholesterol, je na místě změnu životosprávy ještě nějak podpořit. Třeba pomocí doplňků stravy s příznivým účinkem na srdce, cévy a hladinu cholesterolu.

K udržení normální hladiny cholesterolu v krvi přispívají omega-3 nenasycené mastné kyseliny, lecitin a rostlinné steroly (fytosteroly). V případě zvýšené hmotnosti jsou dobrou volbou i přípravky s obsahem rozpustné vlákniny (guarová guma, glukomannan), které současně přispívají ke snížení hmotnosti i udržení normální hladiny cholesterolu v krvi. Na doplnění pitného režimu lze sáhnout i po některém z čajů "na cholesterol", které obsahují bylinky s detoxikačním působením (smetanka lékařská, artyčok, či ostropestřec).

Zapojte se do našeho věrnostního programu