Upozornění! Z technických důvodů budeme vaše objednávky expedovat se 3-4 denním zpožděním. Omlouváme se za případné komplikace. Děkujeme za pochopení.

Trávení a zažívání

Zažívací potíže jako je nevolnost, nadýmání, pocity plnosti, křeče, zácpa nebo naopak průjem trápí čas od času každého z nás. Pokud se jedná pouze o krátkodobé  a méně závažné problémy lze je řešit vhodnými doplňky stravy.

V závažnějších nebo často se opakujících případech je vhodná konzultace s lékařem.

 

Značka (0)
  • Hledám ...
  • Nebyly nalezeny žádní výrobci
 

Souhrn trávících obtíží, které se objevují především při chorobách gastrointestinálního traktu, se označuje jako dyspepsie. Podle toho, v jaké části zažívacího traktu potíže převažují a jak se projevují rozlišujeme dyspepsii na horního typu (žaludeční) a dolního typu (střevní).

Do horní dyspepsie patří potíže v horní části trávicího ústrojí (především v oblasti žaludku). Řadíme sem projevy jako pocit plnosti, těžkosti a pomalého trávení po jídle, pocit časné sytosti, nechutenství, bolest v nadbřišku, říhání, pálení žáhy, nevolnost či zvracení. Objevit se může pachuť v ústech, zápach z úst či zvýšené slinění.

Dyspepsie dolního typu se týká především tenkého a tlustého střeva. Projevuje se bolestí nebo pocity nepohody v břiše spojené s průjmem, zácpou či jejich střídáním, nadýmáním a plynatostí.

Trávicí obtíže mohou mít celou řadu příčin. Mohou být způsobené špatnými stravovacími návyky (konzumace velkého množství potravy, tučná, kořeněná nebo zkaženého jídla, rychlá konzumace jídel), nevhodnými léky (např. některé léky na bolest mohou způsobit bolest žaludku), alkoholem či některými infekcemi. Důležitou roli hraje i psychika (stres, nervozita, deprese). Takové obtíže trvají pár dní při dodržování vhodné diety. Jako podpůrné prostředky lze využít také doplňky stravy na podporu trávení nebo čaje na trávení, které obsahují zklidňující byliny, jako jsou například máta, heřmánek, mateřídouška nebo kořen zázvoru.

Některé trávicí obtíže mohou být způsobené chronickým onemocněním v oblasti trávicího traktu (žaludeční vředy, onemocnění slinivky nebo žlučníku) i mimo něj (diabetes). Co se týče chronických onemocnění -  některé dlouhodobě užívané léky mohou rovněž ovlivňovat trávení (například léky na diabetes, srdce a cévy). Důvodem opakovaných trávicích potíží mohou být i nesnášenlivost některých potravin (laktóza, lepek) či potravinová alergie.

Jak zlepšit trávení?

  • změna stravovacích návyků: Jezte vhodnou stravu s dostatkem vlákniny a probiotik, pijte dostatečné množství tekutin (nevhodné jsou sycené nápoje, alkohol a káva). Doporučuje se jíst častěji menší porce, jídlo pořádně rozkousat, při jídle nemluvit a nespěchat.
  • pravidelná pohybová aktivita,
  • pravidelné vyprazdňování,
  • kvalitní spánek,
  • omezení stresu.

K podpoře trávení lze využít různé doplňky stravy:

  • Při špatném trávení (pocit těžkosti a plnosti) je vhodné doplnit trávicí enzymy, které pomohou s nedostatečným trávením. Lze je podat i předem, zejména když víte, že budete jíst problematické potraviny.
  • Po konzumaci tučných jídel se mohou objevit trávicí obtíže doprovázené křečemi. Pomoci mohou přípravky na podporu tvorby žluče, která napomáhá při trávení tuků.
  • Při pálení žáhy a překyselení žaludku pomohou antacida, která neutralizují kyselý žaludeční obsah.
  • Úlevu od plynatosti poskytnou kapky nebo čaje s obsahem fenyklu, máty či heřmánku.
  • Bylinné žaludeční kapky pomohou ulevit od bolestí žaludku, pocitu plnosti, křečí a nevolnosti.
  • Probiotické kmeny pomáhají obnovit přirozené složení střevní mikroflóry. Užívání probiotik je vhodné zejména při  a po užívání ATB nebo po průjmových onemocněních.

Zapojte se do našeho věrnostního programu