Vitamín A, beta-karoten

Vitamín A neboli retinol je pro lidský organismus nepostradatelný. Důležitý je hlavně pro dobrý zrak (obsahuje rodopsin – zrakový pigment) a krásnou pleť. Přispívá rovněž k normální funkci imunitního systému. Provitamín A nebo-li betakaroten se v těle mění na vitamín A. Pomáhá nám získat krásnou barvu pokožky po opalování. 

Značka (0)
  • Hledám ...
  • Nebyly nalezeny žádní výrobci
 

K čemu je dobrý vitamín A?

Podle schválených zdravotních tvrzení vitamín A přispívá k:

  • udržení normálního stavu sliznic,
  • udržení normálního stavu pokožky,
  • udržení normálního stavu zraku,
  • normální funkci imunitního systému,
  • normálnímu metabolismu železa,
  • podílí se na procesu specializace buněk.

Jak se projevovuje nedostatek vitamínu A?

Nedostatek vitamínu A se projevuje poruchami vidění, vysycháním sliznic, atrofií potních žláz, průjmy, poruchou tvorby a růstu kostí.

Předávkování vitamínem A

Předávkování vitamínem A z nadměrné konzumace betakarotenu nehrozí. U kuřáků dlouhodobé vysoké dávky zvyšovaly výskyt nádorů plic. 

Akutní intoxikace se může projevit krvácením z dásní, zmateností, průjmem a zvracením, dvojitým viděním, bolestí hlavy. Při dlouhodobém užívání vysokých dávek může dojít k chronické intoxikaci s následujícími příznaky: bolesti kostí a kloubů, padání vlasů, zvracení, oranžově-žluté zbarvení kůže okolo nosu, rtů, rukou a nohou, zvýšená lomivost nehtů.

V jakých potravinách je obsažený vitamín A (a betakaroten)?

Mezi potraviny bohaté na vitamín A patří zejména živočišné produkty jako jsou maso, játra, mléko, máslo, rybí tuk nebo vaječné žloutky. 

Betakaroten se nachází zejména v rostlinných zdrojích především ve žlutooranžovém a tmavězeleném ovoci a zelenině (meruňky, švestky, ananas, broskve, mrkev, petrželová a celerová nať, rajčata, paprika, špenát, kopr).

Dávkování vitamínu A

Denní referenční hodnota příjmu pro dospělého u doplňků stravy je stanovena na 800 μg. Opatrnosti při užívání je třeba zejména u dětí, těhotných a kojících žen. Zvýšené hladiny vitaminu A a jeho derivátů mohou působit teratogenně, to znamená, že mohou poškozovat plod v těle matky. Proto nedoporučujeme suplementaci vitamínu A těhotným ženám.

Zapojte se do našeho věrnostního programu