Vitamín B

Vitamíny skupiny B patří mezi vitamíny rozpustné ve vodě.

Hlavním zdrojem vitamínu B jsou sýry, maso, kvasnice, celozrnné obiloviny, ořechy a luštěniny. Velká část vitamínů vytrácí při tepelné úpravě, ať už vařením nebo dokonce mrazením. Doplňujícím zdrojem vitamínů jsou doplňky stravy v podobě tobolek a tekutých roztoků. 

Značka (0)
  • Hledám ...
  • Nebyly nalezeny žádní výrobci
 

Jaké jsou vitamíny B?

Vitamín B1

Vitamín B1 (thiamin) je nezbytný pro činnost některých enzymů, uplatňuje se při štěpení a zužitkování cukrů a škrobů, které dodávají tělu energii, přispívá k normálnímu energetickému metabolismu, dále přispívá k normální činnosti nervové soustavy, k normální činnosti psychické činnosti a činnosti srdce. Působí příznivě při únavě a vyčerpání.

Vitamín B2

Vitamín B2 (riboflavin) přispívá k udržení normálního energetickému metabolismu, normální činnosti nervové soustavy, udržení normálního stavu sliznic, udržení normálního stavu červených krvinek, udržení normálního stavu pokožky, udržení normálního stavu zraku, normálního metabolismu železa, k ochraně buněk před oxidativním stresem a k omezení míry únavy a vyčerpání.

Vitamín B3

Vitamín B3 (niacin) přispívá k normální činnosti nervové soustavy, psychické činnosti, k udržení normálního stavu sliznic a normálnímu stavu pokožky.

Vitamín B5

Vitamín B5 (kyselina pantothenová) přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání, k normálnímu energetickému metabolismu (podílí se na využití tuků, sacharidů a bílkovin), normální syntéze a metabolismu steroidních hormonů, vitamínu D a některých neurotransmiterů, k normální mentální činnosti.

Vitamín B6

Vitamín B6 (pyridoxin) přispívá k normální činnosti nervové soustavy, k normální funkci imunitního systému, k normální psychické činnosti, k normální tvorbě červených krvinek, k normálnímu energetickému metabolismu, k normálnímu metabolismu bílkovin a glykogenu, k normální syntéze cysteinu, k normálnímu metabolismu homocysteinu, k regulaci hormonální aktivity, ke snížení míry únavy a vyčerpání.

Vitamín B7

Vitamín B7 (biotin či vitamin H – podle německého Haut a Haar = kůže a vlasy) je důležitý pro metabolismus sacharidů, tuků a bílkovin, pro funkci nervové soustavy, ale přispívá také hlavně ke zdraví sliznic, kůže, vlasů a nehtů. Přezdívá se mu „vitamín krásy”.

Vitamín B9

Vitamín B9 (kyselina listová) je nezbytný pro syntézu nukleových kyselin i syntézu DNA. Je důležitou součástí i při procesech buněčného dělení. Tyto buněčné procesy úzce souvisí i se správným vývinem lidského plodu. Proto se doporučuje podávání doplňků stravy s obsahem folátu těhotným ženám

Vitamín B12

Vitamín B12 (kobalamin) je důležitý pro krvetvorbu, správnou funkci nervového a imunitního systému a podílí se na syntéze DNA. Dále přispívá k normální psychické činnosti, ke zmírnění únavy a vyčerpání, k normální tvorbě červených krvinek.

 

Zapojte se do našeho věrnostního programu