Vitamín E
Vitamín E je významný antioxidant. Patří mezi vitamíny rozpustné v tucích. Aby se lépe vstřebával, je vhodné současně přijímat i mastné kyseliny. Vitamín E se dá využít i zevně. Přípravky s vitamínem E napomáhají k regeneraci suché a popraskané kůže, působí proti procesům stárnutí pokožky.
Nejprodávanější
K čemu je dobrý vitamín E?
Za nejpodstatnější funkci vitaminu E se pokládá jeho antioxidační činnost. Jedná se totiž o nejdůležitější antioxidant v těle - chrání buňky před volnými radikály, oxidačním stresem a zároveň pomáhá zpomalovat stárnutí buněk.
V jakých potravinách je obsažený vitamín E?
Vitamin E se vyskytuje v potravinách bohatých na tuk. Zdrojem vitaminu E jsou pšeničné klíčky, oříšky, sója, máslo, mléko nebo rostlinné oleje, ale obsahují ho i některé druhy listové zeleniny či maso savců.
Jak se projevuje nedostatek vitamínu E?
K nedostatku vitamínu E v těle může dojít, pokud se rozhodnete omezit ve své stravě tuky. Bez nich se totiž vitamín E nevstřebává. Jíte-li vyváženě, nemusíte se nedostatku tohoto vitamínu příliš obávat. Na pozoru by se měli mít osoby, které trpí chronickým onemocněním, které narušuje vstřebávání tuku ve střevech (celiakie, Crohnova choroba apod.) a předčasně narozené děti. Nedostatek vitamínu E může způsobit poruchu funkcí svalů a nervů.
Předávkování vitamínem E
Předávkování vitamínem E ze stravy se bát nemusíte, obvykle možné není. Opatrnost je na místě při dlouhodobém užívání potravinových doplňků s vysokým obsahem vitamínu E. Předávkování se může projevovat trávicími potížemi.
Dávkování vitamínu E
Za doporučenou denní dávku je považováno 12 mg vitaminu E, jehož množství někdy bývá udáváno v mezinárodních jednotkách (IU). Jedna jednotka odpovídá 0,67 mg. Faktem je, že tělo si nedokáže vitamin E vyrobit samo, je tedy třeba ho přijímat v potravě či doplňcích stravy.