Volně prodejné léky

Řadu nemocí léčíme způsobem samoléčby. Ať už se jedná o nachlazení, rýmu, bolest, nebo trávení, používáme k tomu léky bez předpisu. Jsou to často také přípravky, které by neměly chybět v domácí lékárničce.

Co to znamená, že jsou léky volně prodejné?

Volně prodejné léky, čili léky bez předpisu, tvoří zvláštní kategorii léčiv, které nejsou tak rizikové a jejichž laické používání je bezpečnější než u léků na předpis. Stačí následovat doporučené dávkování a na případné dotazy se zeptat vašeho lékárníka. Současně jsou tyto léky pod přísnější kontrolou, než potravní doplňky a jejich kvalita a účinnost je často podpořena klinickými studiemi.

Značka (0)
 • Hledám ...
 • Nebyly nalezeny žádní výrobci
 

Nejčastější zdravotní potíže a jejich léčba

 • Mezi nejčastější onemocnění patří chřipka, nebo jí podobné infekce. Obvykle se projevuje bolestí svalů, horečkou, otokem sliznic a někdy i bolestí v krku, rýmou nebo kašlem. Mezi nejoblíbenější léky patří horké nápoje, jako je Coldrex nebo Paralen Grip, který řeší více příznaků najednou.
 • Obtěžující mohou být potíže v dutině ústní. Ať už se jedná o afty, zubní kaz, zánět dásní, nebo se dětem prořezávají zuby, jedná se o neustálý nepříjemný pocit, který bere chuť k jídlu a dokáže zkazit i jinak příjemný den. Klasikou v této oblasti je například Calgel
 • Bolest je jedním z varovných mechanismů lidského těla. Někdy je ale nežádoucí, nebo neplní svou funkci varovného signálu. Platí to především pro dlouhotrvající, chronickou bolest kloubů a zad, bolesti svalů, menstruační bolesti nebo migrény. Oblíbený je například přípravek Voltaren v různých lékových formách - tabletách, kapslích, mastech, nebo náplastech.
 • Základním způsobem boje lidského organismu s infekcí je zvýšení tělesné teploty. Stejný příznak se ale může objevit i po očkování, nebo při růstu zubů. Pokud přesahuje teplota 38°C, nazývá se horečka a při jejím dlouhé trvání nebo stoupání využíváme léky, které teplotu snižují. V domácí lékárničce by určitě neměl chybět Paralen, Nurofen nebo Ibalgin.
 • Vedoucí postavení v oblasti alternativní léčby zastává homeopatie. Používá přírodní látky v silně zředěném stavu, které aplikuje k léčbě širokého spektra potíží od nachlazení, imunity, nervozity, až po kojení, hojení ran, trávení, nebo psychickou nepohodu.
 • Kašel je obranný reflex těla proti dušení. Obdobným způsobem funguje při infekcích dýchacích cest. Při vlhkém kašli tvoří hleny překážku, kterou pomáháme uvolnit léky usnadňujícími vykašlávání, například ACC. Suchý kašel je neproduktivní a proto jej tlumíme. Oblíbený v této kategorii je například Stoptussin.
 • Každého občas zlobí trávení. Po dobrém jídle se může objevit pálení žáhy nebo pocity plnosti. Dietní chyby naopak mohou způsobit průjem, zácpu či zvracení. Každá z těchto potíží může působit značný diskomfort, na všechny ale existují i volně prodejné léky. Zvláštní skupinou je prevence, která míří na játra, žlučník nebo boj s nadváhou.
 • Pokud se objeví potíže s močením, pálení či svědění v oblasti močové trubice jedná se o varovný příznak zánětu močového ústrojí. Oblíbeným přípravkem je Canephron, který dobře funguje v případě zánětu, ale pomáhá i proti usazování ledvinového písku. Další problémy s močovými cestami mohou způsobit potíže s prostatou.
 • Kůže je největší a zároveň nejviditelnější orgán těla a může být zdrojem diskomfortu, nebo při větších potížích i vstupní branou infekce. Může být extrémně citlivá a alergizující, nebo naopak zhrublá a praskající. Trpět může například ekzémem, mykózou, bradavicemi nebo akné. Každá z těchto situací si vyžaduje individuální přístup zohledňující nejen potíže ale i typ kůže.
 • Nervový systém dělíme na centrální část, kterou tvoří mozek a mícha a na periferní, zasahující zbytek těla. Podle toho je i široká paleta léků, které pomáhají s nespavostí, závislostí na kouření, stresem a úzkostí, zapomínáním, ale i s brněním končetin a regeneraci nervů při jejich poškození
 • Zrak získává pro člověka asi 90% informací z okolí. Proto jsou potíže s očima nepříjemné a omezující. Mohou být podrážděny cizím tělesem, alergií, syndromem suchého oka nebo zánětem. Oční masti se pak používají i na oční okolí, jako jsou víčka, nebo ke jako podpůrná léčba vznikajícího ječného zrna.
 • Srdce a cévy obvykle spadají do kategorie potíží, které je nutno řešit s lékařem. Přesto zůstává velká část i na volně prodejných lécích. Patří sem čajové směsi na vysoký krevní tlak nebo cholesterol. Dále také léky na otoky, modřiny a krevní výrony, křečové žíly a hemoroidy. Doporučit lze například osvědčenou řadu přípravků Faktu.
 • Alergie je přehnaná reakce imunitního systému na jinak běžné podněty. Projevuje se otokem, začervenáním, svěděním, nebo pálením různých částí těla - oka, kůže nebo sliznic. Může se projevit také kýcháním, kašlem nebo rýmou. Lékem volby jsou antihistaminika, například Analergin, který tyto alergické reakce mírní.
 • Gynekologické potíže občas potkají každou ženu. Obvykle jsou spojeny se svěděním, pálením či řezáním v intimních oblastech a někdy také s výtokem. Příčinou může být obvykle vaginální suchost, mykóza nebo bakteriální nerovnováha. Typickými léky jsou například přípravky z řady Canesten GYN. 

Zapojte se do našeho věrnostního programu