Léky na alergii

Alergie je přehnaná reakce imunitního systému na jinak běžné podněty. Projevuje se otokem, začervenáním, svěděním, nebo pálením různých částí těla - oka, kůže nebo sliznic.

 

Značka (0)
  • Hledám ...
  • Nebyly nalezeny žádní výrobci
 

Mechanismus alergie

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné látky, nazývané alergeny. Při prvním setkání s alergenem imunitní systém vytváří specifické protilátky nazývané imunoglobulin E (IgE). Při dalším kontaktu s tímto alergenem se protilátky vážou na speciální buňky nazývané žírné buňky, které uvolňují chemické látky, jako je histamin. Histamin způsobuje příznaky alergie - například svědění, kýchání, otoky a záněty. Může postihnout různé orgány a tkáně v těle.

Prevence a Léčba

Nejlepší prevencí je vyhýbat se alergenům, nebo jejich eliminací. Léčba se liší podle typu alergie. Diagnózu alergie potvrzuje lékař speciálními testy, kterými se projeví ne jen její přítomnost, ale také závažnost, popřípadě alergenové spektrum, na které je daný pacient citlivý.

  • Potravinová alergie je přehnaná reakce těla na některou z běžných složek potravy, nejčastěji bílkovinné povahy. Mezi nejčastější alergeny patří mléko, ořechy, koření, mořské plody, obiloviny, luštěniny ovoce a zelenina. Vedle potravinové alergie se může objevit i nesnášenlivost (intolerance) některých potravin. Ta je dána metabolickou poruchou.
  • Alergická rýma se obvykle projevuje svěděním, či lechtáním v noce a zejména otokem nosní sliznice se značnou tvorbou řídkého hlenu. Vhodné jsou nosní spreje jako Livostin nebo Allergodil, zmírňující otoky sliznice. Mořská voda také pomáhá.
  • Slzení a pálení očí jsou také typické příznaky alergie. Doporučují se oční kapky Livostin nebo Allergodil
  • Kopřivka je typickým kožním projevem, vyvolávající začervenání, svědění, pálení a otok. K lokálnímu tlumení podráždění lze použít gel Fenistil či Psilo-balsam. Antihistaminika jako Zodac nebo Xyzal budou mírnit celkové příznaky.

Alergie v těhotenství

Imunitní systém v těhotenství reaguje jinak. Může se vyvinout přecitlivělost na dříve bezproblémové látky. Pro těhotné ženy jsou typické vyrážky, ekzémy nebo alergická rýma. Vyhnout se alergenům je nejlepší. Antihistaminika mohou být použita pouze po konzultaci s lékařem.

 

Zapojte se do našeho věrnostního programu