Upozornění! Z technických důvodů budeme vaše objednávky expedovat se 3-4 denním zpožděním. Omlouváme se za případné komplikace. Děkujeme za pochopení.

Léky na odvykání kouření

Během kouření se uvolňuje nikotin, který je zodpovědný především za psychické účinky, včetně vzniku závislosti. Uvolňuje se ale i řada dalších toxických látek, které přispívají k fyzickým obtížím - onemocnění dýchacích cest, kardiovaskulárního systému, nebo vzniku rakoviny. Pro usnadnění odvykání kouření existuje celá řada přípravků, které především pomáhají tlumit závislost na nikotinu.

Značka (0)
  • Hledám ...
  • Nebyly nalezeny žádní výrobci
 

Nikotin je návykovou látkou obsaženou v tabáku, a způsobuje fyzickou i psychickou závislost. Při kouření tabáku dochází k uvolňování nikotinu, který působí na nikotinové receptory v mozku a vyvolává závislostní mechanismus.

Závislost na nikotinu se vyvíjí rychle a skládá se ze dvou hlavních složek: psychosociální a toxikomanické (fyzické závislosti).

  • Psychosociální složka zahrnuje potřebu mít cigaretu v ruce, manipulovat s ní a podobné chování nezávisle na účincích látky.
  • Toxikomanická složka se projevuje jako fyzická závislost na nikotinu, kdy kouření způsobuje zvýšení počtu nikotinových receptorů v mozku a při nedostatku nikotinu se objevují abstinenční příznaky.

Příznaky závislosti na nikotinu

  • růst tolerance (potřeba vykouřit více cigaret pro dosažení stejného efektu)
  • výskyt abstinenčních příznaků po přestání kouřit
  • potíže s kontrolou dávek
  • neúspěšné snahy o kontrolu kouření
  • zanedbávání rodinných, pracovních a sociálních aktivit kvůli kouření
  • pokračování v užívání tabáku navzdory povědomí o jeho škodlivosti

Následky kouření a závislosti na nikotinu jsou závažné a mohou zahrnovat vážné zdravotní problémy. Průměrný kuřák zemře o 15 let dříve než nekuřák, přičemž nejčastější příčiny úmrtí kuřáků jsou kardiovaskulární onemocnění (např. infarkt, mrtvice), nádory a chronické plicní nemoci. I jedna cigareta denně nebo pasivní kouření může způsobit závažné poškození zdraví.

Proto je důležité si uvědomit rizika spojená s kouřením a případně vyhledat pomoc při odvykání, pokud se někdo rozhodne s kouřením skoncovat. Dříve či později se abstinenční příznaky zmenší a s podporou a vytrvalostí je možné se zbavit závislosti na nikotinu a snížit riziko zdravotních komplikací.

Odvykání

Pro ty, kdo se rozhodli přestat kouřit, existuje několik účinných možností, které pomáhají zbavit se závislosti na nikotinu. Existují dvě hlavní linie léčby. První je substituční. To znamená, že se nikotin obsažený v tabáku nahrazuje nikotinem obsaženým v jiném médiu. Tím je umožnana behaviorální změna - přestat kouřit. Navíc současné snižování dávky nikotinu eliminuje i fyzickou závislost a abstinenční příznkay spojené s vysazováním nikotinu. Tuto variantu využívají zejména:

  • Náplasti s nikotinem: Tyto náplasti obsahují nikotin, který se postupně uvolňuje do těla skrze kůži, což kompenzuje příjem nikotinu z cigaret. Pomáhají odstranit nepříjemné příznaky abstinenčního období, jako je nezvladatelná chuť na cigaretu, špatná nálada, podrážděnost a další. Oblíbené jsou například náplasti Nicorette
  • Žvýkačky a ústní spreje: Žvýkačky a ústní spreje fungují na podobném principu jako náplasti, s tím rozdílem, že nikotin se vstřebává ústní sliznicí. Oblíbené jsou žvýkačky Nicorette, které mohou rychle potlačit chuť na cigaretu již po 60 sekundách.

Druhou varianta léčby je snížení abstinenčních příznaků bez nahrazování nikotinu. Takový přípravek je Defumoxan a je určený pro ty, kdou jsou rozhodnutí s kouřením přestat. Celý proces by se odehrává relativně rychle, protože léčba trvá pouze 25 dní.

Zapojte se do našeho věrnostního programu