Léky na průjem

Průjem je projevem některé z poruch trávícího ústrojí. Existují různé příčiny jeho vzniku. Mezi nejčastější patří dietní chyba nebo virové onemocnění. Často se přidružují také křeče a nadýmání. Podle příčiny se volí také způsob léčby. Mezi nejuniverzálnější patří Enterol a Smecta.

 

Značka (0)
 • Hledám ...
 • Nebyly nalezeny žádní výrobci
 

CO JE PRŮJEM?

Průjem je stav, charakterizovaný řídkou až vodnatou stolicí, která se objevuje častěji než 3krát denně.  Podle délky trvání rozlišujeme akutní průjem (do 4 týdnů, většinou infekčního původu) a chronický průjem (trvající více než 4 týdny, mívá závažnější příčiny a vyžaduje podrobnější odborné vyšetření). Při průjmu obsahuje stolice vysoký podíl vody (80 - 90%). Proto hrozí nebezpečí ztrát vody (tzv. dehydratace). Voda je nezbytná pro funkci všech tkání a orgánů, ale při průjmu z těla odcházejí i potřebné, ve vodě rozpuštěné minerály, což může vést k závažným poruchám vnitřního prostředí organismu. Při lehkém průběhu průjmu stačí dietní opatření, náhrada ztráty tekutin, případně doplnění narušené střevní flóry probatiky (zvláště při nejběžnějších akutních infekčních průjmech). Při středně těžkém a chronickém průběhu průjmu je potřebná léčba, o které by měl rozhodnout lékař. 

PŘÍČINY PRŮJMU

infekční průjem:

 •  viry, bakterie, toxiny bakterií;
 •  infekce se může se přenést kapénkovou infekcí, špinavýma rukama, infikovanou vodou či infikovanými (nebo zkaženými) potravinami.

neinfekční průjem:

 •  nežádoucí účinky některých léků (např. tzv. širokospektrých antibiotik),
 •  porucha trávení (celiakie, laktózová intolerance a pod.),
 •  psychické problémy (stres, napětí, úzkost),
 •  chronický zánět střevní sliznice (Crohnova choroba a jiné),
 •  jiná celková onemocnění.

 LÉČBA PRŮJMU

DIETNÍ OPATŘENÍ:

 •  Dostatek tekutin. Množství potřebných tekutin záleží na závažnosti průjmu a vzniklé dehydratace organismu. U dětí do 10 kg váhy se uvádí denní potřeba 100 ml/kg váhy, u dětí ve váhové kategorii 11-20 kg je denní potřeba tekutin 1000 ml + 50 ml na každý kilogram nad 10 kg váhy, u dětí váhové kategorie nad 20 kg je potřeba tekutin 1500 ml + 20 ml na každý kilogram nad 20 kg váhy, u dospělých 2 - 3 l tekutin denně. Vhodné jsou rehydratační roztoky, které obsahují vyvážené množství cukrů, minerálů a vody, slabý černý čaj oslazený glukózou, neperlivé minerálky. Doporučuje se podávat tekutiny po malých množstvích a často - nejlépe v 15 až 30 min intervalech. Při současném zvracení se doporučuje podávat tekutiny vychlazené na pokojovou teplotu nebo rovnou z lednice, po lžičkách do odeznění zvracení i každých 5 minut.
 • Strava: netučná, nedráždivá strava (suchary, rýže, brambory, vařená mrkev, strouhané jablko, rozmačkaný banán, zeleninový vývar), u dětí se dá použít také bezlaktózové mléko. Jídlo podáváme v menších dávkách. Po zlepšení stavu dietu obohatíme o vývar z libového masa, případně je možno časem doplnit např. nízkotučné jogurty či jiné kysané mléčné výrobky. U kojených dětí je vhodné kojit bez omezení.
 • Potraviny, které nejsou vhodné: mléčné výrobky (mléko, smetana, s výjimkou nízkotučných kysaných výrobků, které lze zkusit po základní rehydrataci), ovocné a zeleninové šťávy, luštěniny, čerstvé pečivo, uzeniny (salámy, uzené sýry), zelenina, která způsobuje nadýmání (zelí, růžičková kapusta, kapusta), potraviny s vysokým obsahem tuku (smažená jídla, slanina) a cukru.  

SYMPTOMATICKÁ LÉČBA:

 •  Probiotika - doplňují přirozenou střevní mikroflóru, důležitou při trávení potravy a tvorbě vitamínů, hlavně skupiny B. Při průjmech, především infekčních, je často základní mikroflóra ve střevě narušená, a proto se doporučuje její doplnění probiotiky. Obnova střevní mikroflóry může přispět k rychlejšímu ústupu průjmu.
 •  Adsorbencia - látky pohlcující plyny, toxické látky, viry a bakterie z trávícího systému (živočišné uhlí, diosmektit - přírodní čištěný jíl).
 • Dezinficiencia – látky, které zabraňují růstu některých škodlivých bakterií, nebo je usmrcují; jsou nevhodná pro děti do 6 let (nifuroxazid).
 • Borůvky - osvědčený lidový prostředek, obsahují směs přírodních látek, které napomáhají snižovat sekreci, dráždivost a zánět střevní sliznice, a také vázat a vylučovat z organismu škodlivé látky. Používají se např. ve formě extraktů.
 • Vitamíny skupiny B – jsou důležité pro správnou funkci střevní sliznice, ale i pro řadu dalších funkcí organismu.
 •  Vitamín K – je potřebný pro správnou srážlivost krve. V důsledku průjmu může nastat nedostatek tohoto vitaminu.

KDY VYHLEDAT LÉKAŘE

Pokud zdravotní problémy neustupují do 3 dnů, je potřebné vyhledat lékaře. Při průjmu u dětí do 3 let je potřebné vyhledat lékaře okamžitě v případě malátnosti, odmítání stravy a tekutin.

Zapojte se do našeho věrnostního programu