Léky na zácpu - projímadla

Zácpa je obvykle definovaná jako snížená schopnost vyprazdňování. Dochází k němu méně než 3 krát týdně a navíc s obtížemi. Doporučuje se zvýšit příjem tekutin a vlákniny a přidat pohybové aktivity. Krom těchto režimových opatření lze pomoci i některými léky ze skupiny projímadel (laxativ). Doporučit lze v některých případech například šetrný Forlax, jindy je potřeba razantnější Guttalax.

Značka (0)
  • Hledám ...
  • Nebyly nalezeny žádní výrobci
 

Zácpou nazýváme poruchu střevního vyprazdňování, které je ztíženo, případně delší dobu chybí. O zácpě hovoříme i tehdy, když máte stolici mnohem vzácněji než obvykle.

Jak často je normální mít stolici?

Frekvence stolice je velmi individuální. Ne každý musí mít stolici jedenkrát denně, ba dokonce stolice nemusí být ani pravidelná. Normální rozsah je obecně od 3 stolic denně do 3 stolic týdně.

Vznik zácpy?

Po snědení potrava prochází trávicím traktem, kde v procesu trávení dochází k jejímu postupnému rozložení a vstřebávání živin a vody. Těmito procesy se vytváří stolice, která se posouvá peristaltické pohyby (stahy) střeva směrem ke konečníku.

 

Tento složitý proces může ovlivnit množství faktorů. Nedostatečný příjem tekutin, málo pohybu, nízký podíl vlákniny v potravě, užívání některých léků, potlačování nucení na stolici, či pravidelné a nadměrné užívání projímadel mohou zapříčinit zpomalení pohybu stolice střevem, které obvykle vede k zácpě. Zpomalená pasáž (pohyb stolice) umožňuje zvýšené vstřebávání vody v tlustém střevě, čímž vzniká tužší až tvrdá stolice, jeden z příznaků zácpy.

 

Je však třeba vědět, že zácpu mohou způsobit i jiné, podstatně závažnější příčiny, jako například zúžení střeva (nádorem, zánětem, srůstem), ochabnutí střeva (u některých neurologických onemocněních), stavy způsobující bolestivé vyprazdňování (hemoroidy, anální fisury). Takové stavy musí řešit lékař.

Jaké léky používáme při zácpě?

Podávání projímadel je vhodné při náhle vzniklé zácpě, jde o symptomatickou léčbu. Laxativa požíváme i při bolestech v konečníku a před různými diagnostickými zákroky. Během těhotenství třeba přistupovat k užívání těchto léků velmi opatrně, užívat jen při neúspěchu dietních opatření!

Rozlišujeme tři základní skupiny:

  • Objemové laxativa – obsahují polysacharidy, které se nevstřebávají a mají podobný účinek jako přirozená vláknina. Podmínkou jejich účinku je dostatečný přívod tekutin a při dlouhodobém užívání je vhodné navíc také doplňovat minerály. Do této skupiny patří například potravní doplňky obsahující psyllium.
  • Látky s osmotickými vlastnostmi – v tlustém střevě stimulují sekreci a snižují pH a tím vedou ke zvýšení střevní motility. Oblíbeným přípravkem je například Forlax.
  • Kontaktní (stimulační) projímadla – dráždí střevní sliznici, čímž snižují absorpci vody a elektrolytů. Zvětšuje se střevní obsah a zvyšuje se i střevní motilita, což urychluje vyprazdňování stolice. Jejich použití je nejrazantnější, ale je vhodné pouze krátkodobě. Při dlouhodobém používání se vytváří návyk střevní sliznice a rozvíjí se porucha jejího fungování kdykoliv se tato laxativa nepoužívají. Nejznámějším zástupcem je Guttalax.

Zapojte se do našeho věrnostního programu