Bolest zubů

Bolest zubů patří mezi nejhůře snášené druhy bolesti. Bývá silná a velmi nepříjemná. Obvykle upozorňuje na probíhající zánět, nebo hluboký kaz zubu, ale může se objevit i při prořezávání zubů. Podstatou správné léčby je najít příčinu bolestivosti. Do té doby lze bolest zmírnit výplachy šalvějí nebo heřmánkem nebo například přípravkem Ibolex, který tlumí bolest i zánět.

Značka (0)
  • Hledám ...
  • Nebyly nalezeny žádní výrobci
 

Růstu zubů

První "mléčný" zoubek se objevuje kolem 6. měsíce věku. Mezi 5. a 7. rokem vypadávají a nahrazují je trvalé zuby. Oba procesy prořezávání mohou být pro dítě nepříjemné, provázené nespavostí, otoky dásní, průjmem a horečkou. V dospělosti dochází k růst osmiček, zubů moudrosti, který může být rovněž bolestivý, zejména pokud nemají dostatek místa. Pak se tato bolest může přenášet na ostatní zuby, včetně těch zdravých.

Správná zubní hygiena je klíčová pro prevenci bolesti u dětí i dospělých. Zahrnuje správný zubní kartáček, zubní pastu, mezizubní kartáčky, zubní nit a ústní vodu. Moderní technologie jako elektrické kartáčky a ústní sprchy jsou populární, ale je důležité znát správnou techniku.

 

Nejčastější příčiny bolesti

  • Zubní kaz - Bakterie v ústech poškozují sklovinu, způsobují zvýšenou citlivost až silnou bolest zubů. Oblíbenými léky jsou například Ibalgin nebo Nalgesin.
  • Citlivé zuby - Reagují na studené, teplé, sladké či kyselé potraviny. Příčinou nejčastěji bývá poškození zubní skloviny vlivem úrazu nebo působením bakterií. Zubní sklovinu lze posílt pomocí Elmexu Gelée
  • Růst osmiček - Osmičky, zuby moudrosti, mohou způsobit bolest kvůli nedostatku místa. Ke zmírnění bolesti je možné použít napříkald Ataralgin
  • Zánět zubu - Nenalezený zubní kaz může vést k zánětu dřeně.

 

Bolest zubů v těhotenství

Hormonální změny v těhotenství mohou doprovázet změny chutí, včetně vyšší konzumace sladkých potravin. Zároveň se může díky sníženému pH v ústech objevovat vyšší náchylnost na tvorbu zubního kazu. Proto je vhodné využít toho, že mají maminky nárok na dvě zubní prohlídky během těhotenství. K tlumení bolesti je v těhotenství bezpečný paracetamol (například Paralen) a pomoci může i hřebíček a studený obklad.

 

 

 

 

 

Zapojte se do našeho věrnostního programu