Léky na rýmu
Rýma je zánětlivé onemocnění nosní sliznice. Může mít mnoho důvodu, od těch alergických, až po infekční. Objevuje se ale také v reakci na prašnost nebo jinak dráždivé prostředí. Projevuje se v mnoha formách, jako tekoucí rýma, ucpaný nos nebo i zánět dutin.
Druhy rýmy a jejich léčba
- Infekční rýma bývá v drtivé většině případů virového původu. Obvykle tedy nepomáhá aplikace antibiotik a je potřeba ji zvládnout jen s využitím volně prodejných léků, zdravotnických prostředků a doplňků stravy. Nejčastěji se snažíme nos uvolnit dekongescenty ve formě kapek nebo spreje. Do této kategorie patří například Olynth, Otrivin nebo Nasivin.
- Někdy je potřeba nos čistit od hlenu nebo prachu. Za tímto účelem je vhodné používat k promývání minerální vody. Mezi oblíbené přípravky patří Quixx, Stérimar nebo Physiomer. Výhodou těchto zdravotnických prostředků je možnost dlouhodobého používání, protože na rozdíl od lokálních dekongescentů nezpůsobují závislost.
- Alergická rýma je často sezónní záležitost, nicméně při alergiích na prach nebo srst se mohou objevit kdykoliv v rizikovém prostředí. Používají se speciální kapky na alergii - Allergodil nebo Livostin, které mohou potíže tlumit i preventivně. Mezi volně prodejné léky, které tlumí tvorbu hlenu, otok sliznic a podráždění patří antihistaminika - například Analergin.
- Někdy může přejít rýma až do zánětu dutin. V takových případech je možné používat léky které zvláště podporují uvolnění hlenu z dutin a horních cest dýchacích. Mezi oblíbené přípravky patří Sinupret.
- Nos se nemusí jen ucpávat. Někdy naopak produkuje nadbytek řídkého hlenu tento stav označujeme jako tekoucí rýma. Vhodným přípravkem jen Otrivin rhinostop popřípadě použití antihistaminik.