Léky proti nachlazení
Každý si někdy prošel chřipkou nebo nachlazením. Jejich příznaky jsou nicméně poměrně všeobecné, takže se jejich soubor označuje jako flu-like syndrom, neboli příznaky jako u chřipky. Obsahují teplotu až horečku, bolesti svalů, někdy hlavy, kašel, rýmu a otok sliznic. Nachlazení i chřipka jsou virového původu, nicméně chřipka má obvykle rychlý a silný nástup, závažnější průběh a delší trvání - obvykle okolo 7-14 dní.
Jaká jsou doporučení
Lepší než léčba je samozřejmě vždy prevence. Lze doporučit celou řadu léků a potravních doplňků na podporu imunity. Pokud se ale nemoc přeci jen přihlásí, pak vždy nastavujeme klidový režim v teple na lůžku a s dostatkem tekutin. Vybíráme čajové směsi na nachlazení, průduškové čaje, nebo čaje se zázvorem na prohřátí. Oblíbenou skupinou léků jsou horké nápoje, jako je Coldrex, Paralen Grip, nebo Vicks, které v sobě kombinují několik účinných látek, takže zasahují širší spektrum příznaků - horečku, bolest, otok sliznic a některé přidávají i vitamín C. Jejich tabletové protějšky mohou zasahovat i kašel.
Nejčastější příznaky a jejich léčba
Vlhký kašel se objevuje ve chvíli, kdy v plicích tvoří nadměrné množství hlenu. Dochází k jeho vykašlávání a proto takový kašel nazýváme produktivní. Pro usnadnění rozpouštění hlenu nebo k usnadnění vykašlání se používají léky ze skupiny expektorancií. Nejpoužívanější je Mucosolvan nebo ACC.
Suchý kašel je neproduktivní. To znamená, že sice dochází k dráždění, ale ve výsledku nedochází k vykašlávání hlenu. Takový kašel je nepříjemný a snažíme se jej zmírnit a zklidnit. Používáme k tomu například kapky, tablety nebo sirup Stoptussin.
Základním způsobem boje lidského organismu s infekcí je zvýšení tělesné teploty. Stejný příznak se ale může objevit i po očkování, nebo při růstu zubů. Pokud přesahuje teplota 38°C, nazývá se horečka a při jejím dlouhé trvání nebo stoupání využíváme léky, které teplotu snižují. V domácí lékárničce by určitě neměl chybět Paralen, Nurofen nebo Ibalgin.
Rýma je zánětlivé onemocnění nosní sliznice. Může mít mnoho důvodu, od těch alergických, až po infekční. Objevuje se ale také v reakci na prašnost nebo jinak dráždivé prostředí. Projevuje se v mnoha formách, jako tekoucí rýma, ucpaný nos nebo i zánět dutin. Typickým zástupcem léků k uvolnění nosu je například Olynth.
Bolest v krku je obvykle způsobena zánětem a otokem při infekcích nosohltanu. Projevuje se jako nepříjemné pálení, až bolest při polykání. Někdy přetrvává soustavně až do vyléčení. Doporučují se dezinfekční přípravky ve formě pastilek, kloktadel nebo sprejů do krku. Výhodou některých léků je znecitlivující složka, která mírní nepříjemné pálení. Takový přípravkem je například Tantum Verde.
Oslabená imunita nám o sobě dá velmi rychle vědět. Dochází k častému výskytu viróz, únavě a ztrátě energie. Objevují se chronické potíže jako například opar, nebo se prodlužuje hojení ran. Pro posílení imunity se doporučuje například zvýšit příjem vitamínu C, zinku nebo vitamínu D. Osvědčenou značkou je Celaskon nebo Zinkorot.
Velké množství respiračních onemocnění, kam se řadí i chřipka a nachlazení, se označuje jako kapénkové infekce. To znamená, že k jejich přenosu dochází nejčastěji při mluvení a kýchání, kdy se uvolňují mikrokapičky slin nebo hlenu. Ty může jiný člověk vdechnout a následně může dojít k nakažení. Proto je vhodné v místech, kde se nemocný zdržuje pravidelně krátce, ale intenzivně větrat. Doporučuje se také používat ochranné pomůcky dýchacích cest, jako jsou roušky nebo respirátory.