WOBENZYM 200
WOBENZYM obsahuje vhodně sestavené enzymy (bílkoviny katalyzující chemické reakce), které mají schopnost účelně ovlivňovat imunitu, tlumit zánět a otoky a do jisté míry i rozpouštět krevní sraženiny. Urychlují průběh zánětu a zmírňují jeho následky, tlumí chorobné projevy způsobené škodlivými imunokomplexy vznikajícími v důsledku protilátkových reakcí. Produkty látkové výměny lidskému tělu škodlivé a odumřelý tkáňový materiál jsou urychleně odbourávány. Otoky a krevní výrony se lépe vstřebávají. Rutin normalizuje propustnost cévní stěny. WOBENZYM snižuje vazkost krve a tím zlepšuje krevní oběh v nejdrobnějších cévách. Záněty, bolesti a otoky rychle odeznívají a hojení je tak usnadněno. Dražé jsou odolná vůči žaludeční šťávě. Indikace:
1. Jako alternativa k dosud užívaným léčebným postupům je WOBENZYM možno použít u těchto stavů:
- Poúrazové otoky
- Lymfedémy (otoky způsobené poruchou odtoku mízy) různé etiologie
- Fibrocystická mastopatie (chronické onemocnění prsů vyznačující se tvorbou dutin a vaziva)
2. Jako podpůrná léčba je WOBENZYM vhodný při těchto stavech:
- Některé pooperační stavy v chirurgii
- Záněty povrchových žil
- Potrombotický syndrom dolních končetin (stavy po ucpání žil dolních končetin krevní sraženinou)
- Revmatoidní artritida (zánětlivé onemocnění kloubů)
- Revmatismus měkkých tkání
- Artróza (degenerativní choroby kloubů) – pokročilá stadia
- Mnohočetná mozkomíšní skleróza
- Chronické a recidivující záněty (v oblasti nosu, uší a krku, horních i dolních cest dýchacích,močového a pohlavního ústrojí, trávicí trubice, kůže aj.)
- jako podpůrná léčba při podávání antibiotik.
Dětem lze WOBENZYM podávat jen po poradě s dětským lékařem, který zároveň určí dávkování.
Kontraindikace: WOBENZYM nelze užívat v situacích, které jsou spojeny se zvýšeným sklonem ke krvácení nebo se zvýšenou fibrinolýzou (rozpouštěním krevních sraženin). Přípravek se nesmí užívat při známé přecitlivělosti na účinné či pomocné látky.
Těhotenství a kojení: O užívání WOBENZYMu během těhotenství a kojení se vždy poraďte s lékařem, a to itehdy, otěhotníte-li během léčby.
Nežádoucí účinky: WOBENZYM je obvykle dobře snášen, také při dlouhodobém podávání vysokých dávek nebyly pozorovány nežádoucí účinky. Ojediněle se může objevit nevýrazná změna konzistence, barvy a zápachu stolice. Při užívání vyšších jednorázových dávek byly pozorovány pocity nadýmání, ojediněle nevolnost. Těmto pocitům se dá zamezit rozdělením dávky v průběhu dne. Jestliže tyto příznaky i po snížení dávky přetrvávají, poraďte se s lékařem. Zřídka se objevující alergické reakce (kožní vyrážka) odeznívají po vysazení léku. Při jejím případném výskytu přerušte užívání WOBENZYMu a poraďte se s lékařem. S lékařem se o dalším užívání WOBENZYMu poraďte také v případě výskytu jakýchkoli neobvyklých reakcí.
Interakce: Nežádoucí interakce WOBENZYMu s jinými současně podávanými léky není známa.
Dávkování: Léčba se zahajuje dávkou 3×5 až 3×10 tablet denně. V souvislosti s ústupem chorobných projevů se dávkování postupně snižuje až na udržovací dávku 3×3 tablety denně.
WOBENZYM obsahuje barviva ponceau 4R a oranžovou žluť, které mohou způsobit alergické reakce.
Bez porady s lékařem užívejte WOBENZYM pouze při poúrazových otocích. Před užíváním WOBENZYMu u ostatních onemocnění a při jeho delším než dvouměsíčním užívání je nutné poradit se s lékařem. Příležitostně může při chronických onemocněních po začátku léčby WOBENZYMem nastat zhoršení příznaků, což je podle dosavadních zkušeností v převážné většině případů považováno za kladnou reakci organismu na léčbu.