Upozornění! Z technických důvodů budeme vaše objednávky expedovat se 3-4 denním zpožděním. Omlouváme se za případné komplikace. Děkujeme za pochopení.

Testy na cukr

Glukometry

Zejména u pacientů s již diagnostikovaným diabetem melitem neboli cukrovkou, případně u pacientů s podezřením na toto onemocnění je vhodné měřit hladinu cukru v krvi. 

Pomocí testů na cukr efektně a hlavně včasně detekujete abnormální hladinu glukózy v krvi. To vše snadno a rychle z pohodlí domova. Naleznete u nás bezpečné glukózové testy, které díky testovacím proužkům pro glukometr vám stanoví hodnotu glukózy v krvi. Aplikace testů na cukr je jednoduchá.

Značka (0)
  • Hledám ...
  • Nebyly nalezeny žádní výrobci
 

 

Dlouhodobé zvýšení hladiny glukózy v krvi vede k mnoha metabolickým změnám, které ve svém důsledku mohou vést k zdravotním komplikacím,  jako je urychlení procesu aterosklerozy, poškození ledvin, zhoršení zraku a postižení nervů. Právě proto je měření glykémie ( hladina cukru v kapilární krvi ) velmi důležité.

Jak postupovat při domácím měření a na co si dát pozor?

V domácích podmínkách provádíme měření hladiny cukru v krvi z kapky krve pomocí osobního glukometru. Součástí sady pro měření jsou i lancety ( jehličky pro odběr vzorku krve ) a proužky do glukometru, na které se nasaje kapka krve, ze které následně glukometr určí hladinu cukru v krvi. O tom, jak často měřit hladinu cukru, rozhoduje ošetřující lékař. Frekvenci měření ovlivňuje fyzická aktivita, změna léčby, výkyvy v dietě, těhotenství nebo metabilcké poruch / průjmy, zácpy / . 

 

Pomůcky pro měření :

 

Testovací proužky - jsou jednorázové a jsou určeny pro jednotlivé typy glukometrů se kterými jsou kompatibilní. Uchovávány jsou v originálních lahvičkách s víčkem, jsou tak chráněny před světlem. Zároveň by neměly být vystaveny teplotám mimo rozmezí 1 - 30 ૦C a měly by být v suchu. 

 

Základní postup měření hladiny cukru v krvi pomocí glukometru:

  • důkladně umýt ruce a osušit je
  • dezinfekce místa vpichu - lze použít lihobenzín nebo polštářky napuštěné dezinfekcí např. Soft-Zellin
  • testovací proužek se vsune do glukometru, tím dojde k zapnutí glukometru  
  • pomocí lancety odebereme kapku krve - obvykle z bříška prstu
  • lehkým masírováním místa vpichu dojde k vytvoření dostatečně velké kapky krve
  • kapka se nasaje do proužku shora a zhruba do 5 sekund se na glukometru objeví výsledek
  • po použití proužku jej zlikvidujeme - je určen pouze pro jedno použití

Pozor na nejčastější chyby:

  • testovací proužky mohou být prošlé nebo znehodnocené nevhodným skladováním / vlhkost, světlo / 
  • příliš malá kapka krve / nedostatečné nasátí do proužku /
  • nedodržení času měření
  • chybně měřící glukometr / je nutné občas provést kontrolní měření u ošetřujícího lékaře pro porovnání výsledků a také přístroj kalibrovat dle návodu /

 

Je vhodné naměřené hodnoty zapisovat a vést si jejich evidenci společně s datem prováděného měření. Hodnota cukru v krvi by měla být u dospělého ráno na lačno 4 - 6 mmol/l, při měření 2 hodiny po jídle by měla být v rozmezí 5 - 7,5 mmol/l. Trošku odlišné hodnoty jsou u seniorů, u nich může být hodnota cukru v krvi lehce vyšší. 

 

Díky pravidelnému měření lze správně nastavit jak léčbu tak dietu a tím pádem můžeme minimalizovat riziko komplikací spojených s diabetem.

 

Zapojte se do našeho věrnostního programu