Vitamín D

Vitamín D potřebuje naše tělo pro zdravé kosti, zuby a svaly. Důležitý je rovněž pro náš imunitní systém. Umožňuje také správné vstřebávání vápníku. Organismus si sice umí vitamin D vytvořit sám, potřebuje k tomu však dostatek slunečního záření.

Značka (0)
  • Hledám ...
  • Nebyly nalezeny žádní výrobci
 

Vitamin D patří mezi vitamíny rozpustné v tucích. Vyskytuje se ve 2 variantách - vitamín D2 (ergokalciferol) a D3 (cholekalciferol), přičemž varianta D3 je asi čtyřikrát účinnější.

  • D2 (ergokalciferol) najdete přirozeně v houbách rostoucích na slunci a v obohacených potravinách. Syntetický D2 v doplňcích stravy se získává z kvasinek a právě z toho důvodu si ho vybírají vegetariáni a vegani.
  • D3 (cholekalciferol) je živočišný vitamín. Naleznete jej v tučných rybách jako je makrela, sleď, losos nebo tuňák, dále v hovězích játrech, vaječných žloutcích, másle, mléku a mléčných výrobcích.

Vitamin D v našem těle ovlivňuje více než 200 různých funkcí, receptory pro vitamin D se nacházejí téměř ve všech tkáních našeho těla.

Vitamin D je nepostradatelný

  • k udržení normální hladiny vápníku v krvi,
  • k udržení normálního stavu kostí (pro normální růst a vývin kostí u dětí) pro normální funkci svalů,
  • pro ukládání minerálů do zubů,
  • pro správnou funkci imunitního systému,
  • při procesu dělení buněk,
  • spolu s vápníkem pomáhají snižovat pokles kostního minerálu u žen po menopauze (nízká hustota kostního minerálu je rizikovým faktorem u osteoporotických zlomenin kostí),
  • napomáhá snižovat riziko pádu, jež jasně souvisí s nestabilním držením těla a svalovou ochablostí (pád je rizikovým faktorem zlomenin kostí u mužů a žen ve věku 60 let a starších).

Hlavním zdrojem vitamínu D je sluneční záření. Tělo si jej díky němu dokáže vyrobit samo. Pro zajištění dostatečného množství vitamínu D stačí, když budete pravidelně trávit čas venku a mít odkrytý obličej, ruce nebo nohy. Vitamín D se začíná tvořit po 10-15 minutách na slunci. Proto se doporučuje, aby zdravý dospělý člověk pobýval na slunci aspoň 2x týdně po dobu 20 minut. Pobytem na slunci člověk vytvoří asi 80 až 90% potřebné dávky vitamínu D. Zbytek je vhodné doplňovat častým zařazováním mořských ryb do jídelníčku (alespoň 2x týdně).

Jak se projeví nedostatek vitamínu D?

Vitamín D se podílí na vstřebávání vápníku a fosforu, které jsou důležité pro stavbu kostí a zubů. U dětí se tak je nedostatek může projevit křivicí, u dospělých třeba osteoporózou. Dále jeho nedostatek stojí za tím, že nás v zimě nebo na jaře často trápí různé respirační choroby.

Z hlediska odolávání infekci je doporučeno, aby se hladina vitaminu D v krvi pohybovala mezi 100-150 nmol/l. V české populaci se ovšem tato hladina pohybuje obvykle okolo 50 nmol/l (zejména kvůli nedostatku konzumace mořských ryb). Je proto vhodné doplňovat vitamín D jiným způsobem, nejčastěji pomocí doplňků stravy. Doporučená denní dávka vitamínu D je 1000 - 2000 IU (mezinárodních jednotek), při posilování imunity se obvykle doporučuje 2000 IU denně.

Předávkování vitamínem D

Pokud  budete vitamín D doplňovat pouze přirozenými cestami, tedy ze slunečního záření a pestré stravy, je předávkování velmi nepravděpodobné. Předávkování je možné pouze nadměrným a dlouhodobým užíváním preparátů s vyšším obsahem vitaminu D. Důsledkem vysoké konzumace vitamínu D můžou být ledvinové kameny nebo tzv. kalcifikace ledvin. V extrémních případech může předávkování skončit i smrtí.

Vitamin D pro děti

Malé děti nemohou být vystavovány záměrně slunci, protože jejich obranné mechanismy v pokožce nejsou zcela vyvinuty. Ani z mateřského mléka nejsou miminka schopna přijmout dostatečné množství vitamínu D. Pro zdravý vývoj kostí u dětí je doplňování vitaminu D nejzásadnější v prvním roce života (jako prevence křivice). Zároveň vitamin D podpoří i jejich imunitu. Aktuální doporučení českých pediatrů pro děti do 12 měsíců je 400-500 IU vitaminu D denně (což obvykle odpovídá jedné kapce přípravku).

Některé maminky mohou pozorovat, že podávání vitamínu D působí jejich miminkům trávicí obtíže. Tato souvislost zatím nebyla vědecky prokázána a proto není v žádném případě vhodné vitamín D svévolně vysazovat! Následky by vaše dítě mohlo pocítit v pozdějším věku. Raději se doporučuje zvolit jiný druh preparátu s obsahem vitamínu D.

Doplňky stravy s vitaminem D

Vitamín D pro miminka a malé děti se podává ve formě kapek (od značek Terezia nebo Jamieson). Vitamin D je součástí i mnoha multivitamínových preparátů zpravidla pro děti od tří let - ve formě cucavých tablet či želatinových bonbonů. Obvykle je zde však vitamin D obsažen v nižších dávkách než v jednosložkových kapkách. Vitamin D3 je i součástí některých probiotických přípravků (Biopron, BioGaia), které zároveň upravují střevní mikroflóru.

Dospělí mohou rovněž užívat vitamín D ve formě kapek, je však potřeba upravit dávkování dle příbalové informace. Dále je vitamin D často kombinován s vápníkem nebo vitaminem K. Tyto přípravky jsou primárně určeny k podpoře silných kostí.

 

Zapojte se do našeho věrnostního programu