Teplota u dospělých
Zvýšená teplota u dospělých může být doprovázena nechutenstvím, zimnicí, či bolestí hlavy, svalů a kloubů. Zvláštní pozornost věnujeme situacím, kdy se teplota přidružuje ke zvracení či průjemu, protože indikuje vážnější potíže, a tedy i konzultaci s lékařem.
Léky při horečce
Na snížení tělesné teploty a horečky se používají léky s obsahem paracetamolu (např. Paralen) a ibuprofenu (např. Ibalgin). Pokud se objevují i další příznaky, jako jsou bolesti hlavy, rýma a ucpaný nos, popřípadě kašel, lze použít některý z kombinovaných přípravků na chřipku, například Coldrex nebo Paralen Grip.
Fyzikální terapie horečky
Základem terapie je podávání dostatku tekutin. Zvýšenou pozornost je potřeba obzvláště při dalších ztrátách tekutin, jako je průjem, zvracení nebo pokud je vysoká venkovní teplota. Snažíme se zabránit přehřátí, ale také prochladnutí. Pokud horečka nereaguje na léky, je někdy nutné přistoupit k obkladům nebo zábalům, popřípadě i k ke sprše vlažnou vodou (Nesmí se provádět u dětí mladších 1 roku). Voda by neměla mít nižší teplotu než 25°C. Sprchu provádíme okolo dvou minut, poté utřeme pacienta do sucha, oblečeme a přikryjeme lehkou přikrývkou. Po 20 minutách teplotu zkontrolujeme a postup případně opakujeme.