Vápník
Vápník známý také pod názvem kalcium je nejvíce zastoupeným minerálem v lidském těle. Spolu s fosforem jsou ve vzájemném funkčním spojení základním stavebním materiálem pro kosti a zuby (asi 99% vápníku v těle je vázáno v kostní a zubní tkáni).
Nejprodávanější
Vápník je minerál, který v našem organismu zastává celou řadu funkcí:
- je potřebný pro udržení normálního stavu kostí a zubů,
- působí preventivně proti řídnutí kostí, osteoporóze,
- podporuje srdeční činnost,
- přispívá k normální činnosti svalů,
- přispívá k normální funkci trávicích enzymů,
- napomáhá správné funkci nervové soustavy,
- přispívá k normální srážlivosti krve.
Zdroje vápníku
Vápník je obsažen v mléce, v sýrech, brokolici, ve vejcích, ale i ve vodě (v případě tzv. „tvrdé vody“) nebo zeleném čaji. Potravinou s vysokým obsahem vápníku je mák (obsahuje 12x více vápníku než mléko), dále slunečnicová semínka, mandle, lískové a para ořechy.
Nedostatek vápníku
Nedostatek vápníku se odborně nazývá hypokalcemie. Projevuje se narušením tvorby kostí a zubů. Nejčastěji se setkáváme se zvýšenou kazivostí zubů a zhoršenou kvalitou nehtů. Nesprávný vývoj kostí při nedostatku vápníku vede k opoždění tělesného růstu. U dospělých osob se může projevit řídnutím kostí, tzv. osteoporózou. Nedostatek vápníku se může projevit i zvýšenou nervosvalovou dráždivostí.
Nadbytek vápníku
S nadbytkem vápníku si naše tělo většinou poradí samo. Při předávkování vápníkem se mohou ojediněle objevit zažívací obtíže, jako je zácpa, nadýmání, zvracení, nechutenství, někdy bolesti hlavy, žízeň a výjimečně poruchy srdečního rytmu. Přemíra vápníku může zvyšovat riziko vzniku ledvinových kamenů.
Dávkování vápníku
Denní referenční hodnota příjmu pro dospělého je 900 mg vápníku. Na dostatečný příjem vápníku by měli dát pozor hlavně těhotné a kojící ženy, ženy po padesátce a muži starší 60 let. Velmi důležitým partnerem pro správnou hladinu vápníku v krvi je vitamín D.