Paměť
Je zcela normální, že s přibývajícími léty se zhoršuje paměť. Dobrá zpráva je, že se paměť dá posílit např. luštěním křížovek, hrami a kvízy. Důležitý je rovněž pravidelný spánek. Během spánku se totiž nabyté vědomosti ukládají do dlouhodobé paměti. Pomáhá i pravidelný pohyb, zdravá strava a pitný režim. Udržet si paměť v dobré kondici popř. její stav zlepšovat můžete také pomocí doplňků stravy s obsahem extraktu z Ginkgo biloby, který podporuje prokrvení organismu a zlepšuje přísun živin k mozkovým tkáním.
Ginkgo Biloba (Jinan dvoulaločný)
Ginkgo biloba je jednou z nejstarších rostlin na světě. Listy mají typický tvar dvou laloků.
Využívá se extrakt z listů, který obsahuje hlavně flavonoidy, terpenické laktony, ginkgolidy, třísloviny, mastné kyseliny, organické kyseliny, karotenoidní barviva, steroidní sloučeniny, vitamin C a jiné látky.
Řada lékařských studií prokázala blahodárné účinky projevující se při dlouhodobém užívání na zlepšení prokrvení mozku, srdce, paměti, schopnosti soustředění. Napomáhá dále při závratích a hučení v uších.
Působení Ginkgo biloba na mozek:
- napomáhá zlepšovat kognitivní funkce mozku - pamět, koncentraci, pozornost, řečové schopnosti, myšlení a také schopnost chápat informace,
- pomáhá udržovat duševní rovnováhu,
- podporuje správné fungování zraku a sluchu.
Působení na periferní části těla, pomáhá udržovat:
- správnou mikrocirkulaci drobných cév a kapilár,
- správnou hladinu cholesterolu v krvi,
- přiměřenou tělesnou teplotu a prokrvení okrajových částí těla.
Užívání doplňků stravy s obsahem Ginkgo biloby se nedoporučuje lidem, kteří užívají léky na ředění krve a nesteroidní antiflogistika (Ibuprofen, kys. acetylsalicylovou atd.). Extrakt z Ginkgo biloba by se měl vysadit před chirurgickým zákrokem, kdy opět hrozí zvýšené riziko krvácení. V současnosti není dostatek informací o tom, jestli je bezpečné užívat Ginkgo bilobu v průběhu těhotenství, v průběhu kojení a pro malé děti. Z toho důvodu se v těchto případech užívání nedoporučuje.
Lecitin
Lecitin je součástí téměř všech buněk v našem těle. Většinou se o něm hovoří jako o „potravě pro mozek“. Lecitin je hlavní součástí buněčných membrán.
Hlavní složkou lecitinu je cholin, kerý je v těle přeměňován na acetylcholin, což je látka, která přenáší nervové impulsy. Acetylcholin hraje významnou roli v řízení paměti a svalové činnosti. S věkem se zvyšuje nedostatek acetylcholinu.
Lecitin se získává ze sojových bobů a najdeme ho taky ve vejcích. Nachází se také v potravinách jako je maso, mořské plody nebo mléčné výrobky. V potravinářském průmyslu se lecitin používá jako emulgátor, který pomáhá ke smíchání tuků a vody a zabraňuje separaci jednotlivých částí.
Účinky lecitinu:
- napomáhá snižovat hladinu cholesterolu,
- napomáhá zlepšovat paměť, kognitivní funkce a soustředění,
- je důležitou látkou pro všechny aktivní sportovce - pomáhá po fyzické aktivitě při regeneraci svalů,
- pomáhá zlepšovat kvalitu pokožky,
- pomáhá udržovat normální činnost jater.
Doporučovaná dávka lecitinu jsou 3 g. Lecitin je součástí běžné stravy. Ve formě doplňků stravy je vhodné jej užívat rozděleně do 3 denních dávek.