Léky proti kašli

Kašel je obranný reflex těla proti dušení. Obdobným způsobem funguje při infekcích dýchacích cest. Při vlhkém kašli tvoří hleny překážku, kterou pomáháme uvolnit léky usnadňujícími vykašlávání, například ACC. Suchý kašel je neproduktivní a proto jej tlumíme. Oblíbený v této kategorii je například Stoptussin.

 

Značka (0)
  • Hledám ...
  • Nebyly nalezeny žádní výrobci
 

Kašel je silným reflexním mechanismem, kterým se tělo zbavuje hlenu a jiných těles z dýchacích cest. Cílem kašlání je čištění dýchacích cest a zajištění jejich průchodnosti. Kašel přitom může být vyvolán kouřem nebo chemikáliemi, ale také jde často o příznak zánětu dýchacích cest.

Pro úspěšnou léčbu je vždy nezbytné určit, jakým druhem kašle člověk trpí a co je příčinou kašlání.

Druhy kašle a jejich léčba

  • Suchý a dráždivý kašel se obvykle objevuje ze začátku onemocnění dýchacích cest. Je neproduktivní, protože se u něj netvoří větší množství hlenu, který by bylo možné vykašlat. Projevuje se nutkavým drážděním k odkašlání, které někdy přechází až v záchvatovitý dusivý kašel. Volíme léky a zdravotnické prostředky, které pomáhají zvlhčovat sliznice, nebo dráždivost kašle tlumí. Oblíbený je například Tussirex nebo Stoptussin.
  • Vlhký kašel se označuje za produktivní, protože dochází k tvorbě a vykašlávání hlenu. Pro usnadnění tohoto procesu doporučujeme léčiva, které pomáhají hlen rozpouštět, nebo zjednodušují vykašlávání. Typickým přípravkem je ACC nebo Ambrobene.

Jak na kašel

Prvním krokem k efektivní léčbě kašle je rozpoznání správného typu podle výše zmíněného klíče - produktivní a neproduktivní. Podle toho se zvolí i používané léky. Léčbu lze podpořit také dostatečným příjmem tekutin. Proto existuje celá řada bylinných čajů, průduškových směsí a směsí na nachlazení, které pomáhají obnovit správnou funkci dýchacích cest, usnadní vykašlávání, nebo budou posilovat imunitu.

Kašel svým mechanismem pomáhá odstraňovat patogeny i fyzikální překážky z dýchacích cest. Při kašli ale také dochází k uvolňování mikrokapének hlenu a slin, které mohou vzduchem urazit velkou vzdálenost a stát se nosiček kapénkové infekce. Proto v místnostech s nemocným často větráme. Někdy se také doporučuje používání ochranných pomůcek.

 

Zapojte se do našeho věrnostního programu