Zelené a bílé čaje
Zelený a bílý čaj se liší od klasického černého čaje způsobem zpracování čajových lístků. Černý čaj prochází takzvanou fermentací / způsob oxidace čajových lístků/ kdežto u lístků které tvoří základ zeleného čaje je oxidace potlačena.
Nejprodávanější
Základní pozitivní účinky zeleného čaje
Zelený čaj je pro člověka v mnoha ohledech velmi zdravý, a pokud ho budete pít pravidelně každý den, pravděpodobně se budete cítit mnohem lépe.
Je však třeba zmínit také to, že nic se nemá přehánět, což samozřejmě platí i u zeleného čaje. Jeho nadměrná konzumace může citlivějším osobám způsobovat bolesti hlavy, problémy se spánkem a další. Na vině jsou látky kofein (který zvládne ošálit únavu) a taniny (jiný název pro třísloviny, jenž jsou zodpovědné za specifickou hořkost čaje a vlastně i kávy).
Komplikacím se zaručeně vyhnete, pokud udržíte pití čaje na cca 2-3 šálky denně. U tohoto množství se nemusíte vůbec ničeho obávat a můžete se těšit z celé řady zdravotních benefitů:
- Protizánětlivé účinky
- Prevence vzniku rakoviny
- Podpora činnosti mozku
- Zlepšení soustředění a paměti
- Usnadnění spalování tuků
- Zvýšení výkonnosti při fyzické aktivitě
- Detoxikace organismu
- Snížení rizika nástupu demence
- Antibakteriální účinky – prevence zubního kazu a plaku
- Vyrovnání hladiny cukru v krvi
- Pomáhá předcházet vzniku srdečních obtíží
- Pomáhá při artritidě
- Zahání únavu a doplňuje energii
Bílý čaj je tvořen mladými listy a novými pupeny, které nebyly podrobeny oxidaci a obsahují malé množství chlorofilu. Bylý čaj je tak vyráběn v mnohem menším množství a je vnímán jako luxusnější a výrazně dražší než klasický černý či zelený čaj. Bílý čaj byl po dlouhá staletí nazýván nápojem císařů, protože jeho pěstování bylo (a dodnes je) velmi náročné, a proto si jej mohli dopřát pouze ti nejbohatší.
Bílý čaj nemá jen lahodnou a jemnou chuť ale zároveň je díky přítomnosti účinných přírodních antioxidantů obsažených v tříslovinách velice prospěšný lidskému tělu. Antioxidanty zabraňují předčasnému stárnutí, udržují lidské tělo v dobré kondici, pomáhají v boji proti bakteriím a virům, snižují hladinu cholesterolu a vysoký krevní tlak, prospívají srdci, kostem i zažívání a zlepšují imunitní systém člověka.
Původ:
Bílý čaj je také získáván z rostliny Camellia sinensis, avšak je zpracováván ještě méně než zelený čaj. Listy jsou obvykle sbírány, když jsou velmi mladé a nejsou zpracovávány oxidací.
Chuť a aroma:
Bílý čaj má často jemnou a subtilní chuť s lehčími tóny než u zeleného čaje. Aroma bývá často květinové a delikátní.