Přírodní sirupy
Pár slov k pitnému režimu:
Každý z nás ví, že voda je základem života. Již méně lidí si, ale uvědomí, že naše tělo je tvořeno z 60% právě vodou. Je těžké si představit, že člověk, který váží 70kg, má v sobě 40 - 50 litrů vody. Přes toto množství jsme však na ztrátu vody velice citliví a její nedostatek je pro organismus daleko nebezpečnější než nedostatek potravin.
Nejprodávanější
Jak je to s vodou v našem těle:
Denně bychom měli dodávat tělu okolo 35 ml vody na kg naší váhy. Toto množství přibližně odpovídá denním ztrátám tekutin dospělého člověka. Je však samozřejmé, že v teplém počasí nebo při zvýšeném energetickém výdeji se potřeba zvyšuje. Určitou část vody si tělo samo vytvoří v podobě metabolické vody (jako druhotného produktu přeměny živin na energii). Jedná se však jen asi o ¼ litru denně. Zhruba necelý litr vody přijmeme průměrně v potravě.
Kolik tedy přijmout tekutin v podobě nápojů denně?
Odečteme-li od doporučených 2,5 l denně množství metabolické vody a tekutiny přijaté v potravinách, zjistíme, že prostřednictvím nápojů zbývá doplnit okolo 1,5 litru.
Počítejme však, že každé tělo je jiné. Jíte-li například větší množství zeleniny, polévek, pijete-li mléko nebo tekuté mléčné výrobky, pak přijmete více tekutin v potravě a už jí nemusíte přijímat tolik v nápojích. Pracujete-li v teplém prostředí nebo vykonáváte-li náročnou pohybovou aktivitu, je potřeba tekutin vyšší. Je třeba brát čísla ohledně množství přijímané tekutiny jako orientační, jelikož spotřeba.
Vhodné nápoje pro doplnění tekutin:
Přirozené je, když jako základ pitného režimu zvolíte pitnou vodu z vodovodu nebo pramenité vody, které mají nižší obsah rozpuštěných minerálních látek (minerály nepřevyšují 1 g na litr) než například vody minerální. Můžete je pít dlouhodobě, denně bez obav, že byste přijímali nadměrné množství minerálů a soli.
Své místo mají v pitném režimu i přírodní minerální vody, ale neměly by být jeho základem. Za méně vhodné se považují ty, které obsahují více než 500 mg rozpuštěných látek na litr. Při výběru minerální vody je doporučeno zaměřit se na obsah sodíku. Doporučená dávka sodíku je 2000 mg denně, a tak by jeho obsah v minerálkách neměl přesáhnout 150 mg na litr.
Čaje:
Pitný režim samozřejmě můžeme obohatit i prostřednictvím čajů. Čaje můžeme dělit na pravé vyrobené z listů čajovníku a na čaje nepravé. Mezi pravé čaje patří čaj černý, zelený a bílý. Pravý čaj obsahuje narozdíl od čajů ovocných a bylinných kofein. Pravý čaj tedy vnímejme spíše jako zpestření pitného režimu.
Mezi nepravé čaje řadíme čaje připravované z jiných rostlin než je čajovník. Řadíme sem například čaje ovocné, čaj roibos nebo čaje bylinné. V tomto ohledu je třeba upozornit, že bylinné čaje slouží spíše k léčebným účelům a jejich nadměrná konzumace se nedoporučuje, vhodné je také střídat různé druhy bylinných čajů. Ovocné neslazené čaje se naopak mohou pít pravidelně i ve větším množství.
Nápoje méně vhodné :
- Sladké - vysokoenergetické nápoje
- Káva a kolové nápoje
- Alkoholické nápoje
Sirupy jsou skvělé pro přípravu domácí limonády, teplých ovocných nápojů nebo čajů. Další využití najdou při míchání alkoholických drinků.