Druhy opalovacích krémů

Časté otázky kladené při výběru opalovacích krémů

– je lepší dražší opalovací krém, než ten levný?
- stačí si vybrat správné číslo ochranného faktoru a o více se již nestarat?
- Podle čeho vybrat ten nejlepší opalovací prostředek?

To jsou otázky, se kterými se na nás často obracejí pacienti při výběru vhodné opalovací kosmetiky. Každému vyhovuje jiný opalovací prostředek v závislosti na typu pleti. Obecně však můžeme opalovací kosmetiku vybírat podle základních vlastností přípravku:

Ochranný faktor (SPF)

Jde o ochranu proti UVB paprskům. Výšku faktoru vybírejte s ohledem na svůj fototyp, zdravotní stav (například alergie), stav pokožky, podle místa a roční doby použití přípravku. Při kožních problémech zvolte nejvyšší ochranný faktor.

Ochrana proti UVA záření

Zjistěte si na obale výrobku, zda obsahuje UVA filtry. Nejspolehlivěji proti UVA záření účinkuje ten přípravek, který uvádí, že výrobek splňuje požadavky Australské normy. Tato světově uznávaná norma je nejpřísnější, přípravek musí filtrovat 90 a více procent UVA záření.

Výběr filtrů

Sledujte, jaké ochranné filtry krém zahrnuje. Vedle čistě chemických to mohou být fyzikální, lipozomální či různé kombinace.

– Fyzikální filtry jsou organické látky, které odrážejí či rozptylují UV záření a zabraňují jeho proniknutí do pokožky. Obvykle se jedná o minerální pigmenty (například titanium dioxide).

– Chemické filtry jsou organické sloučeniny, které pronikají do pokožky a pohlcují UV záření.

Nejúčinnější ochrany proti UV záření se dosahuje kombinací filtrů UVA a UVB (tzv. širokospektrální ochrana) v kombinaci s antioxidanty, které neutralizují volné radikály.

Odolnost vůči světlu

Přípravek musí být fotostabilní, což znamená, že se filtry na slunci nesmějí rozpadat, musí být spolehlivé a po celou dobu účinné.
(Pokud je na přípravku napsáno, že je nutno například každé dvě hodiny pokožku krémem dotírat, může to svědčit o tom, že jsou filtry nestabilní a rozpadají se.)

Odolnost vůči teplu

Přípravek musí být zároveň termostabilní. Jestliže zůstane delší dobu v teple, například za oknem auta, v písku na pláži, nesmí se filtry rozpadnout.
(Na obale by mělo být uvedeno, zda je výrobek termostabilní.)

Odolnost vůči vodě

Přípravek by měl být odolný vůči vodě. Počítejte však s tím, že po dlouhém koupání či po použití mýdla je důležité se opět namazat.

Jsme tým lékárníků, kteří den co den pomáhájí lidem všech věkových kategorií s jejich zdravotními potížemi. Nejčasjší problémy a jejich řešení jsme pro vás sepsali do článku

Zapojte se do našeho věrnostního programu