Jak přestat kouřit

Skoncování s kouřením vyžaduje velké odhodlání i silnou motivaci. Jen malé procento kuřáků přestane kouřit ze dne na den. Obvykle se jedná o proces daleko složitější, a proto je třeba se obrnit trpělivostí. 

Přestat kouřit může i silný kuřák

K odvykání kouření lze v současné době využít volně prodejných léků s obsahem nikotinu. Užíváním léků na odvykání kouření v průběhu odvykání organismus dostává malé množství nikotinu, který je obsažen v čisté formě. Na rozdíl od cigaret společně s ním nevstupují do těla toxické látky. Zpočátku lze tyto přípravky kombinovat s omezeným množstvím cigaret. Po vypuštění cigaret se dávka nikotinu postupně snižuje, až se užívání těchto přípravků úplně ukončí.

Co se děje s tělem bez cigaret

Náhradní nikotinová terapie je určena k léčbě závislosti na tabáku, ke zmírnění touhy nikotinu a k omezení nepříjemných pocitů, tzv. abstinenčních příznaků, které se objevují u kuřáků, kteří přestávají kouřit (bolesti hlavy, podrážděnost, úzkost, neklid, slabost, zvýšená chuť k jídlu apod.).

K přípravkům s obsahem nikotinu řadíme produkty  NiQuitin. V případě náplastí si lze vybrat množství uvolňovaného nikotinu: NiQuitin 7mg, 14 mg, 21 mg (záleží na síle závislosti na nikotinu). Při preferenci ústního podání nebo potřebě doplnit účinek náplastí lze zvolit formu žvýkaček či pastilek.

Nikotinové náplasti

Transdermální nikotinové náplasti NiQuitin Clear jsou dobrým řešením pro kuřáky, kteří se rozhodli skoncovat s kouřením ze dne na den. Výhodou je rovněž dávkování pouze jednou denně. 

Žvýkací gumy NiQuitin Freshmint a pastilky NiQuitin mini jsou dobrým řešením pro kuřáky, kteří se rozhodli skoncovat s kouřením postupně a umožňují skončit s kouřením tempem, které jim vyhovuje. Žvýkačku nebo pastilku lze užít, kdykoli při chuti si zakouřit. 

Kombiovaná nikotiová terapie

Kombinace transdermálních náplastí a orálních forem nikotinu dává větší šanci přestat s kouřením než samotné nikotinové náplasti. Kombinovaná terapie je vhodná v těchto případech:

  • pacient se v minulosti neúspěšně pokusil o náhradní nikotinovou terapii,
  • potřebuje k odvykací léčbě něco víc než jen náplasti
  • anebo je silným kuřákem (kouří víc jak 20 cigaret denně).

Co způsobuje kouření

Kouření poškozuje všechny části lidského těla a také způsobuje řadu nemocí:

  • nádorová onemocnění,
  • nemoci srdce a cév,
  • nemoci plic
  • a pravděpodobnější jsou i poruchy štítné žlázy.

Hlavními důvody, proč přestat kouřit, jsou především výrazné pozitivní účinky na zdraví. Změny zdravotního stavu se projevují zlepšením chuti, zmírněním kašle a kýchání. Dochází také k postupné redukci rizika kardiovaskulárních a onkologických onemocnění v průběhu dalších let. Čím dříve přestane člověk s kouřením, tím většímu riziku se vyhne.

Jak přestat kouřit: Návod krok za krokem

Dnes vám přinášíme ultimátní průvodce, jak úspěšně přestat kouřit a zlepšit své zdraví. Přečtěte si náš krok za krokem průvodce a přijměte výzvu ke zdravějšímu životnímu stylu.

Krok 1: Stanovení Důvodů

Začněte tím, že si jasně stanovíte důvody pro odvykání kouření. Proč chcete přestat kouřit? Zaznamenejte si své důvody a výhody, které vás budou motivovat.

Krok 2: Stanovte si pevné datum

Vyberte si konkrétní datum, kdy začnete s procesem odvykání. Vytvořte si plán do tohoto data a připravte se na změnu.

Krok 3: Využijte podporu svých blízkých

Rozhovor s rodinou, přáteli a využití podpory online komunity. Získání podpory je klíčové pro úspěšné odvykání.

Krok 4: Změna návyků

Identifikujte situace spojené s kouřením a navrhujte alternativní návyky pro tyto momenty. Postupně nahrazujte staré zvyklosti novými.

Krok 5: Podpora od nikotinových náplastí nebo léků

Konzultujte s lékařem ohledně používání nikotinových náplastí nebo jiných léků na odvykání. Správné využití těchto pomocníků může usnadnit proces.

Krok 6: Fyzická aktivita a změna životního stylu:

Plánujte cvičení a změny ve stravování, abyste podpořili odvykání kouření a zlepšili celkové zdraví.

Krok 7: Psychologická příprava

Učte se techniky pro zvládání stresu a touhy po cigaretě. Mentální příprava je klíčová pro překonání návyku.

Krok 8: Odměny a motivace:

Stanovte si krátkodobé a dlouhodobé cíle a odměňujte se za dosažené úspěchy. Motivace je hnací silou každého odvykání.

Krok 9: Zlepšení zdraví po odvykání:

Přečtěte si o výhodách odvykání kouření pro fyzické a duševní zdraví. Zjistěte, jak rychle se tělo zotavuje po přestání kouřit.

Krátký video návod Jak přestat s kouřením

Závěrem

Pamatujte, že je to proces a každý krok směrem k zdravějšímu životu je krok správným směrem. Snadná cesta, jak přestat kouřit, neexistuje. Zbavit se závislosti na kouření vyžaduje čas a trpělivost. Věřte si. Milióny lidí již dokázali skončit s kouřenim, dákážete to i vy!

Jsme tým lékárníků, kteří den co den pomáhájí lidem všech věkových kategorií s jejich zdravotními potížemi. Nejčasjší problémy a jejich řešení jsme pro vás sepsali do článku

Zapojte se do našeho věrnostního programu