Koenzym Q10

Co je koenzym Q10?

Koenzym Q10 je látkou podobnou vitamínům. Je velmi prospěšný pro zdravé fungování lidského těla. Q10 se nachází v potravinách, ale je také vytvářen v lidském těle. Koenzym Q10 pomahá k vytváření energie v organismu a zároveň napomáhá při jeho obraně.

Koenzym Q10 a jeho účinky

Zjednodušeně se dá říci, že koenzym Q10 funguje jako turbína v elektrárně, která napomáhá energii střádat a měnit na energii, kterou může tělo využít. Díky této přeměně může naše tělo využívat energii obsaženou v potravě. 95% požadavků našeho organismu na energii je přeměněno pomocí Q10. Nejvyšší obsah koenzymu Q10 je v orgánech, které mají nejvyšší energetické nároky, tj. srdce, játra, plíce.

TIP: Chcete-li podpořit zdraví vaší pokožky zevnitř i zvenčí, zkuste začlenit koenzym Q10 do vaší každodenní péče o pleť. Koenzym Q10 je známý svými antioxidantními vlastnostmi, které pomáhají chránit pokožku před poškozením způsobeným volnými radikály a předčasným stárnutím. Můžete si vybrat péči o pleť obsahující koenzym Q10 nebo přemýšlet o doplňkové formě.

Další funkcí Q10 je ochrana našich buněk před neblahým působením volných radikálů. V dnešní době, díky vysokému psychickému i fyzickému zatížení organismu, stejně jako díky nekvalitním stravovacím návykům a životnímu stylu jsme pod neustálým vlivem volných radikálů. Q10 je neutralizuje, a tím brání jejich škodlivým účinkům na buněčnou stěnu.

Přehled účinků koenzym Q10

  • Podpora zdraví srdce: Koenzym Q10 je důležitý pro fungování srdce, a proto se zkoumá jeho role při podpoře zdraví srdce. Některé studie naznačují, že doplňování koenzymu Q10 může pomoci snížit krevní tlak a zlepšit srdeční funkci.
  • Energetická podpora: Koenzym Q10 je klíčovým faktorem v procesu výroby energie v buňkách. Někteří lidé používají doplňky koenzymu Q10 k podpoře energie a vitality, zejména pokud mají nedostatek tohoto koenzymu.
  • Antioxidantní vlastnosti: Koenzym Q10 působí jako antioxidant, což znamená, že pomáhá ochraňovat buňky před poškozením způsobeným volnými radikály a oxidativním stresem. To může být prospěšné pro zdraví pokožky a celkového stavu buněk v těle.
  • Podpora imunitního systému: Některé studie naznačují, že koenzym Q10 může hrát roli v podpoře imunitního systému, což může být prospěšné pro odolnost vůči infekcím a chorobám.
  • Podpora zdraví dásní: Koenzym Q10 se také zkoumá pro svou roli při podpoře zdraví dásní a ústní dutiny. Některé studie naznačují, že doplňování koenzymu Q10 může pomoci snížit záněty dásní a podporovat celkové zdraví ústní dutiny.

Je důležité si uvědomit, že účinky koenzymu Q10 mohou být individuální a že doplňky by měly být užívány pouze pod dohledem lékaře, zejména pokud máte zdravotní problémy nebo užíváte jiné léky.

Čím je způsoben nedostatek Q10?

Zdravý a silný organismus dokáže sám vyprodukovat dostatečné množství Q10, avšak věkěm a vlivem nemocí tato soběstačnost již neplatí. Úbytek Q10 ovlivňují výrazně také stres, kouření a některá onemocnění, proto se doporučuje předejít nedostatku Q10 pomocí doplňků stravy.

Během suplementací jsou buňky dostatečně zásobeny energií a chráněny před působením toxických volných radikálů. Je zpomalen proces jejich stárnutí.

Jak můžeme příjem Q10 ovlivnit.

Díky přirozené potravě dostáváme do těla denně 3 – 10 mg Q10.

Příklad potravin s přirozeně vysokým obsahem Q10

  • sardinky
  • hovězí maso
  • brokolice
  • olivový olej

Ve kterých případech je vhodné užívat Q10

Pro výkonné a zdravé srdce

Při nedostatečném prokrvení srdečního svalu, při rekonvalescenci po operacích…

Při potížích s dásněmi

Podporuje regeneraci dásní a přispívá k hojení, snižuje krvácivost dásní.

Při namáhavé práci, únavě a stresu

Koenzym Q10 se úspěšně uplatňuje při stavech chronické únavy, slabosti, úbytku sil – zejména ve vyšším věku.

Při sportech

Sport znamená pro organismus zvýšenou potřebu koenzymu Q10 ve svalových vláknech. Užíváním koenzymu Q10 pomůžete organismu zvýšenou potřebu doplnit.

Při užívání koenzymu Q10 je třeba pamatovat, že pokud má plnit zvolený doplněk stravy svůj účel, je třeba ho podávat dlouhodoběji, zvolit vhodnou lékovou formu, přípravek s dostatečným obsahem Q10.

Závěr

Koenzym Q10 je fascinující látka, která hraje klíčovou roli v energetickém metabolismu buněk a funguje jako silný antioxidant v těle. Z mnoha studií vyplývá, že koenzym Q10 může mít pozitivní vliv na zdraví srdce, podporu energie a vitality, a může také pomoci chránit buňky před poškozením způsobeným volnými radikály.

Přestože je koenzym Q10 přirozeně přítomný v těle a lze ho získat z potravy, někteří lidé mohou mít nedostatek této látky nebo mohou chtít posílit její účinky prostřednictvím doplňků stravy. Před zahájením užívání doplňků koenzymu Q10 je však důležité poradit se se svým lékařem, zejména pokud máte jakékoli zdravotní problémy nebo užíváte další léky, aby se předešlo možným interakcím a vedlejším účinkům.

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9177262/

https://www.healthline.com/nutrition/coenzyme-q10

Jsme tým lékárníků, kteří den co den pomáhájí lidem všech věkových kategorií s jejich zdravotními potížemi. Nejčasjší problémy a jejich řešení jsme pro vás sepsali do článku

Zapojte se do našeho věrnostního programu